Ojciec Rydzyk przegrał w sądzie z 18-latkiem. Musi tłumaczyć się z milionów

Aktywista Maciej Rahut poinformował na swoich mediach społecznościowych o wygranej sprawie sądowej z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Chodzi o wyrok wydany przez Naczelny Sąd Administracyjny, w którym wskazano, że redemptorysta powinien ujawnić źródła, z których otrzymał publiczne dofinansowania. Chodzi o sumę blisko 19,5 mln złotych, jaka trafiła na m.in. konto Fundacji Lux Veritatis. Zdjęcie

Fundacja Lux Veritatis będzie musiała wskazać, ile otrzymała pieniędzy od rządu i państwowych spółek w latach 2016-2022 /Wojciech Stróżyk /Reporter

Fundacja Lux Veritatis będzie musiała wskazać, ile otrzymała pieniędzy od rządu i państwowych spółek w latach 2016-2022 /Wojciech Stróżyk /Reporter Reklama

O swoim sukcesie 18-letni aktywista poinformował za pośrednictwem swojego konta na platformie Instagram. Jeden ze swoich ostatnich wpisów Maciej Rahut zatytułował: „Ostateczny finał mojej sądowej batalii z o. Rydzykiem. Wygrana w Naczelnym Sądzie Administracyjnym„. 

Nastoletni aktywista konta ojciec Tadeusz Rydzyk

W dalszej części wpisu można przeczytać, że pierwsze zwycięstwo aktywisty miało miejsce w 2022 r. Wówczas Maciej Rahut miał 16 lat, a rację w sporze z popularnym zakonnikiem przyznał aktywiście Wojewódzki Sąd Administracyjny.

„Minęły więc dwa lata, sprawa w tym czasie ciągle była w toku. Aż w końcu Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że mieliśmy rację. Bach, przyklepane” – można przeczytać na profilu aktywisty na Instagramie. 

Reklama Instagram Post Rozwiń

Po wyroku NSA o. Rydzyk musi ujawnić źródła finansowania

Konflikt pomiędzy aktywistą a o. Rydzykiem zaczął się w 2022 r. Wówczas Maciej Rahut poinformował, że w ciągu sześciu lat, licząc od 2016 r., ministerstwa za rządów PiS przelały na rzecz Fundacji Lux Veritatis i innych podmiotów powiązanych z redemptorystą kwotę blisko 19,5 mln złotych.

Rahut domagał się od o. Rydzyka dokładniejszych wyjaśnień na temat źródeł, z których pochodziły publiczne środki. Aktywista skierował do rzeczonych podmiotów wnioski o udostępnienie informacji publicznych. Odpowiedzi, jakie nadesłała mu m.in. Fundacja Lux Veritatis, nie były jednak kompletne, a po ponagleniach o uzupełnienie instytucje powiązane z zakonnikiem tłumaczyły, że nie muszą udzielać tych danych, bo te „nie są informacją publiczną”.

Rację aktywiście przyznał jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny, który nałożył na fundację obowiązek udzielenia zaległych informacji i pokrycia kosztów postępowania. Dodatkowo Rahut wystąpił z podobnymi wnioskami do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz spółek Skarbu Państwa. Odpowiedzi nie nadeszły, ponieważ przebieg sprawy został wstrzymany. Prawnicy O. Rydzyka złożyli do NSA kasację od niekorzystnego wyroku, a finał sprawy nastąpił dopiero po dwóch latach.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. ”Szczerze o pieniądzach”: Kiedy do strefy EURO? Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *