Niemcy w recesji. Są dane za IV kw. 2023 rok

PKB Niemiec na koniec 2023 roku skurczył się o 0,3 proc. w relacji rocznej – wynika ze wstępnych danych za IV kwartał. Potwierdza to słabość największej gospodarki Europy, dla której ubiegły rok upłynął pod znakiem recesji. Nadchodzące miesiące mają przynieść odbicie, ale nieznaczne. Zdjęcie

Ubiegły rok upłynął dla Niemiec pod znakiem recesji. Na odbicie gospodarcze przyjdzie jednak jeszcze trochę poczekać /123rf.com /123RF/PICSEL

Ubiegły rok upłynął dla Niemiec pod znakiem recesji. Na odbicie gospodarcze przyjdzie jednak jeszcze trochę poczekać /123rf.com /123RF/PICSEL Reklama

Jak wynika z szacunkowych danych za IV kw. 2023 r., niemiecka gospodarka skurczyła się w relacji rocznej o 0,3 proc., natomiast licząc kwartał do kwartału PKB zaliczył spadek o 0,4 proc. Ostatnie miesiące ubiegłego roku oznaczały dla Niemiec przypieczętowanie recesji, jaka zagościła wśród firm i konsumentów w całym roku.

Przypomnijmy, że analogiczne dane w większości wskazywały na spadki przez cały rok. Najgłębsze spowolnienie zostało odnotowane w III kw., kiedy to w ujęciu rok do roku PKB skurczył się o 0,8 proc., a na przestrzeni trzech miesięcy o 0,1 proc. 

Reklama

Niemcy znalazły się w recesji. Na odbicie gospodarcze przyjdzie im jeszcze poczekać

Jednocześnie dzisiejsza publikacja jest suplementem do danych przedstawionych przez niemiecki urząd statystyczny przed dwoma tygodniami. Chodzi o wstępny odczyt całorocznego PKB, który wskazał, że największa gospodarka Europy skurczyła się o 0,3 proc.

– Ogólny rozwój gospodarczy w Niemczech w 2023 roku załamał się w środowisku, które w dalszym ciągu naznaczone jest licznymi kryzysami – stwierdziła prezes urzędu Ruth Brand na konferencji prasowej w Berlinie, towarzyszącej ogłoszeniu szacunków. 

Załamanie w sektorze przemysłu widać także po indeksie PMI, mierzącym nastawienie, z jakim przedsiębiorcy oceniają prowadzenie biznesu w obecnym otoczeniu gospodarczym. Omawiany wskaźnik w Niemczech znajduje się poniżej neutralnego progu 50 pkt. nieprzerwanie od lipca 2022 roku, co sugeruje panujący pesymizm wśród firm i jest jednocześnie najdłuższą tego typu serią w historii.

Rozwiń

Nadchodzące miesiące także rysują się w ciemnych barwach. Początek 2024 r. może oznaczać dla niemieckiej gospodarki kolejny spadek. Według prognoz ekonomistów z mBanku, PKB naszego zachodniego sąsiada skurczy się od stycznia do marca o ok. 0,2 proc. w ujęciu kwartalnym. Odbicie, choć nieznaczne, ma przyjść dopiero później, bo według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, PKB w Niemczech w 2024 r. ma wzrosnąć w tempie 0,9 proc.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 65: Za co zostali skazani Kamiński i Wąsik? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *