Miejsce na cmentarzu staje się luksusem. W Krakowie ogłoszono licytację

Krakowski Zarząd Cmentarzy Komunalnych ogłosił licytację miejsc pod budowę grobów murowanych. Wszystko przez narastający problem kończących się wolnych miejsc na krakowskich cmentarzach. Licytacja dotyczy trzech największych nekropoli w mieście. Na Cmentarzu Rakowickim cena wywoławcza za 3 metry kwadratowe gruntu sięga niemal 16 tys. zł. Wraz z rosnącym popytem i malejącą liczbą miejsc kwatera na cmentarzach staje się dziś dobrem luksusowym. Zdjęcie

Krakowski Zarząd Cmentarzy Komunalnych ogłosił na licytację na miejsca pod budowę grobów murowanych /

Krakowski Zarząd Cmentarzy Komunalnych ogłosił na licytację na miejsca pod budowę grobów murowanych / Reklama

Krakowski Zarząd Cmentarzy Komunalnych ogłosił nietypową aukcję cmentarnych kwater. Oprócz Cmentarza Rakowickiego obejmuje ona również Cmentarz Podgórski i Cmentarz Komunalny Grębałów. Na tym ostatnim, ceny są nieco niższe. 

Drogo na cmentarzach. W Krakowie zaczyna brakować miejsc

Gmina miejska Kraków – Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie ogłasza aukcję na oddanie do użytkowania – dysponowania osobom fizycznym, miejsc pod budowę grobów murowanych na cmentarzach komunalnych w Krakowie” – czytamy w opublikowanym komunikacie.

Nietypowa licytacja miejsc wiecznego spoczynku odbędzie się 7 lutego 2024 r. o godz. 13.00 w budynku Zarządu Cmentarzy Komunalnych. Aukcja jest konsekwencją tego, że na krakowskich cmentarzach zaczyna brakować miejsc, a popyt zdecydowanie przewyższa podaż. I choć ceny mogą wydawać się szokujące, to poniesiony koszt gwarantuje spoczynek w zacnym gronie.  

Reklama

Problem dotyczy m.in. Cmentarzu Rakowickiego, mimo że to jeden z największych krakowskich cmentarzy. To właśnie na tym cmentarzu spoczywają wybitni uczeni, pisarze, artyści, w tym m.in. Jan Matejko czy Wisława Szymborska. 

Licytacja miejsc na cmentarzach. Cena wywoławcza sięga 16 tys. zł

Cena wywoławcza za 3 metry kwadratowe gruntu na Cmentarzu Rakowickim wynosi prawie 16 tys. zł. Podobna stawka (15 982 zł) obowiązuje również na Cmentarzu Podgórskim. Nieco taniej jest na Grębałowie – aukcja rozpocznie się od kwoty 7 991 zł. 

Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w licytacji? Jedna osoba fizyczna może brać udział w licytacji kilku miejsc, po uprzednim podaniu ich lokalizacji i wpłaceniu wielokrotności wadium – dla każdego miejsca odrębnie, jednakże po udzieleniu przebicia, co do któregokolwiek z licytowanych miejsc dalsze licytowanie przez tę osobę pozostałych miejsc nie zostanie przyjęte” – czytamy na stronie ZCK. 

Żeby przystąpić do licytacji należy wpłacić wadium w wysokości 2 tys. zł do 6 lutego 2024 roku w kasie ZCK. Przebicie ceny, czyli tzw. postąpienie, nie może być niższe od 500 zł.

Wygranie licytacji daje prawo do zawarcia umowy w ciągu siedmiu dni na użytkowanie gruntu pod grób murowany na okres 50 lat wraz z możliwością przedłużenia jej na kolejne 99 lat za dodatkową opłatą. Ile one wynoszą? 7991 zł za 50 lat lub 14 tys. zł na okres 99 lat

Jak podaje Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, w sumie do wylicytowania jest 19 miejsc.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Prezydenci i premierzy” o inflacji. „Zgodnie z podręcznikiem, to trzeba by było poczekać” Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *