Majątek Morawieckich. Były premier o żonie: Nie mogę jej niczego nakazać

– Moja małżonka jest niezależnym zupełnie podmiotem gospodarczym i osobą – stwierdził Mateusz Morawiecki w „Gościu radia ZET” odpowiadając na pytanie słuchacza oczekującego ujawnienia majątku żony byłego premiera. – Nie mogę jej niczego nakazać – deklarował Mateusz Morawiecki zapewniając jednocześnie, że jeśli tylko pojawi się odpowiednia ustawa (nakazująca ujawnienie majątków małżonków polityków – red.) to Iwona Morawiecka na pewno wszystko przedstawi opinii publicznej. Zdjęcie

Mateusz i Iwona Morawieccy (na zdj.) mają rozdzielność majątkową /Andrzej Iwańczuk /Reporter

Mateusz i Iwona Morawieccy (na zdj.) mają rozdzielność majątkową /Andrzej Iwańczuk /Reporter Reklama

– Mogę tylko powiedzieć, że po ostatnich informacjach czekam z utęsknieniem, jak najszybciej proszę, by pojawiła się ta ustawa, która określi co jak powinno zostać przedstawiane opinii publicznej, bo moja małżonka nie ma nic do ukrycia – odpowiedział były premier na pytanie słuchacza Radia ZET (w rozmowie prowadzonej przez Bogdana Rymanowskiego). 

Wyjaśnijmy: już w 2013 roku Mateusz i Iwona Morawieccy zdecydowali się na rozdzielność majątkową, co przyniosło taki skutek, że były premier w obowiązkowych oświadczeniach majątkowych wykazywał tylko część należącą do niego.

Reklama

Majątek Morawieckich. Pytania o jego wartość pojawiają się regularnie

Tymczasem szacuje się (analizował to Onet), że małżeństwo Morawieckich w ostatnich latach nabywało i sprzedawało (także wciąż posiada) nieruchomości warte ok. 120 mln zł.

Najgłośniejsza była działka na wrocławskim Oporowie, którą Morawieccy kupili za ok. 700 tys. zł (od Kościoła) a następnie dzierżawili i sprzedali. Wartość tej nieruchomości szacowano na 77 mln zł.

W rękach Morawieckich była także atrakcyjna nieruchomość przy Placu Grunwaldzkim we Wrocławiu, czy działka rolna w podwrocławskich Żernikach, mieszkanie w apartamentowcu, czy wreszcie willa na osiedlu Marina Mokotów (w odrębnej własności żony Mateusza Morawieckiego), która, kupiona na kredyt, może mieć w tej chwili wartość przekraczającą 10 mln zł.

Majątki małżonków polityków. Ustawa już była, ale została zablokowana

Przypomnijmy: w 2019 roku do Sejmu skierowano projekt ustawy zobowiązującej małżonków i dzieci polityków do składania oświadczeń majątkowych. Projekt przeszedł przez Sejm i Senat, jednak prezydent Duda skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego (kierowanego przez Julię Przyłębską), a ten uznał nowe przepisy za niekonstytucyjne.

Zaraz po październikowych wyborach Donald Tusk zapowiedział przygotowanie kolejnej ustawy ujawniającej majątki rodzin polityków. Projekt powstał i oczekuje na legislację – zakłada, że majątki odrębne małżonków najważniejszych osób pełniących funkcje publiczne tj.: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Prezesa Rady Ministrów, wicemarszałka Sejmu, wicemarszałka Senatu, wiceprezesa Rady Ministrów będą ujawnione w oświadczeniach majątkowych. Przepisy te będą dotyczyć także ministrów, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, członków zarządu powiatu i województwa, a także również posłów i senatorów.

Majątek Mateusza Morawieckiego – deklaracja na koniec kadencji

Mateusz Morawiecki w deklaracji majątkowej składanej jesienią ub. roku stwierdził m.in., że posiada obligacje Skarbu Państwa o wartości ponad 4,4 mln zł. W rubryce „nieruchomości” wymienił dom o powierzchni 150 metrów kw.; mieszkanie o powierzchni 72 metrów; kolejny dom o powierzchni 100 m.kw. i połówkę segmentu w szeregowcu.

Po podziale majątku w 2013 roku Mateusz Morawiecki nie musi wykazywać nieruchomości należących do jego żony (jako odrębny majątek).

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Protesty rolników w Niemczech. Blokady dróg w całym kraju Deutsche Welle

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *