Legitymacja emeryta i rencisty ze zmianami. Będzie nowy wzór

Posiadacze legitymacji emeryta-rencisty cieszą się wieloma przywilejami, w tym m.in. zniżkami w komunikacji publicznej, kinach, muzeach czy teatrach. Dokument dostępny jest w wersji elektronicznej oraz tradycyjnej, wydawanej jedynie na wniosek. Okazuje się, że już niedługo jeden z tych wzorów ulegnie zmianie. Wszystko przez projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zdjęcie

Zmiany obejmą elektroniczną wersję legitymacji emeryta i rencisty /piotr290 /123RF/PICSEL

Zmiany obejmą elektroniczną wersję legitymacji emeryta i rencisty /piotr290 /123RF/PICSEL Reklama

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje legitymację emeryta-rencisty jedynie w formie elektronicznej. Plastikowa wersja tego dokumentu dostępna jest wyłącznie na wniosek. Kogo będą dotyczyć zmiany? 

Seniorzy, którzy mają fizyczne dokumenty nie muszą się martwić, bo rządowy projekt swoimi zmianami obejmie obejmie wyłącznie legitymacje w wersji cyfrowej

mLegitymacja emeryta i rencisty. Co ulegnie zmianie?

Przepisy mają na celu przeprowadzenie łatwiejszej weryfikacji dokumentu oraz zmianę jego szaty graficznej. Konieczność dostosowania regulacji do standardów technicznych dokumentów mobilnych wynika z wejścia w życie ustawy o aplikacji mObywatel. Nowy wzór wizualizacji mLegitymacji na ekranie urządzenia mobilnego uwzględnia zmienioną szatę graficzną dokumentów prezentowanych w nowej wersji aplikacji mObywatel 2.0. 

Reklama

Z dotychczasowego wzoru mLegitymacji emeryta-rencisty usunięto informację o nieważności tego dokumentu. Autorzy projektu zapewniają, że ta zmiana nie wpłynie negatywnie na uznanie ważności legitymacji przez urzędy, które decydują o przyznaniu seniorom zniżek.  

„Informacja na temat ważności dokumentu stanowi integralny element aplikacji i będzie widoczna podczas weryfikacji wizualnej dokumentu” – podano.

Zdjęcie

Nowy wzór mLegitymacji dla emerytów i seniorów. Źródło: legislacja.gov.pl. /

Nowy wzór mLegitymacji dla emerytów i seniorów. Źródło: legislacja.gov.pl. /

Do czego uprawnia legitymacja emeryta-rencisty?

Zarówno tradycyjna legitymacja, jak i dokument w formie elektronicznej, gwarantują emerytom i rencistom możliwość skorzystania z licznych zniżek i ulg. Korzyści, jakie płyną z posiadania legitymacji emeryta-rencisty, to m.in.: 

  • zniżki na przejazdy komunikacją miejską; 
  • zniżki w ośrodkach uzdrowiskowych; 
  • zniżki w placówkach kultury; 
  • zwolnienie z części opłat za rehabilitację;    
  • zwolnienie z abonamentu RTV. 

Poza tym wiele placówek we własnym zakresie oferuje atrakcyjne promocje dla posiadaczy legitymacji emeryta-rencisty.   

Plastikowa legitymacja tylko na wniosek

Od stycznia ubiegłego roku legitymacja emeryta-rencisty w tradycyjnej, plastikowej formie wydawana jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo pełnomocnika. W tej sprawie trzeba zwrócić się do ZUS, co można zrobić razem z wnioskiem o emeryturę lub rentę, a także już po przyznaniu świadczenia. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Koniec z zerowym VAT-em na żywność Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *