Kwota wolna od podatku. Nowy rząd nie zdąży z podwyżką w 100 dni

Nie będzie podwyższenia kwoty wolnej od podatku w ciągu najbliższych tygodni. Tak wynika z wypowiedzi Donalda Tuska na piątkowej konferencji prasowej. – Będziemy przestrzegali zasady roku podatkowego, więc na pewno w ciągu stu dni to się nie zdarzy – zapowiedział lider Koalicji Obywatelskiej. Zdjęcie

Donald Tusk wskazał, że podwyżka kwoty wolnej od podatku nie nastąpi w ciągu 100 dni od przejęcia władzy /FOTO OLIMPIK / NurPhoto /AFP

Donald Tusk wskazał, że podwyżka kwoty wolnej od podatku nie nastąpi w ciągu 100 dni od przejęcia władzy /FOTO OLIMPIK / NurPhoto /AFP Reklama

Moim zamiarem jest wprowadzenie kwoty wolnej od podatku 60 tysięcy. Będziemy przestrzegali zasady roku podatkowego, więc na pewno w ciągu stu dni to się nie zdarzy – powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z kandydatami na ministrów Donald Tusk.  

Lider Koalicji Obywatelskiej był pytany o tę kwestię przez dziennikarzy. – Będę robił wszystko, żeby 100 konkretów na 100 dni zrealizować w maksymalnym stopniu, biorąc pod uwagę fakt, że partie, które tworzą koalicję, mają w niektórych sprawach inny pogląd – zadeklarował. – Na pierwszy ogień pójdą nasze zobowiązania, które są zapisane w koalicji czterech partii, które będą tworzyły nowy rząd – dodał. 

Reklama

Podwyżka kwoty wolnej jeszcze nie teraz

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych było jedną z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej. Podwyżka tej kwoty znalazła się na liście „100 konkretów” – czyli zmian, które miały zostać wprowadzone w ciągu stu dni od przejęcia władzy przez KO.  

Lider tej formacji wskazał jednak, że obietnica nie zostanie zrealizowana w tym czasie. Jak uzasadnił, wynika to z chęci przestrzegania „zasady roku podatkowego”. Zgodnie z tą zasadą zmiany dotyczące podatków powinny być wprowadzane z wyprzedzeniem i nie mogą obejmować tego roku podatkowego, którego dotyczą.  

Jak jednak przyjmuje się w doktrynie, zmiany korzystne dla podatników mogą być wprowadzane nawet w tym samym roku. Tak było m.in. w 2022 roku, kiedy obniżono w lipcu pierwszą stawkę podatkową PIT z 17 do 12 procent. 

O takiej możliwości mówili przed piątkową konferencją prasową inni politycy koalicji, która ma utworzyć rząd. Jak pisaliśmy w Interii, w tym tygodniu na taką możliwość wskazywał Sławomir Nitras. Zapytany przez Radio ZET, czy jego zdaniem podwyższenie kwoty wolnej jest możliwe od 2024 roku, Nitras odparł, że tak. – Dlatego, że proszę pamiętać, że zmiany podatkowe działające na korzyść podatnika mogą być wprowadzone również w trakcie roku – wskazał.  

Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 30 tysięcy złotych. Została podwyższona do tej kwoty w 2022 roku, w ramach reformy podatkowej rządu PiS znanej jako „Polski Ład”.  

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Czy sędziów w Polsce muszą wybierać sędziowie? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *