Koalicja pancerna i wspólna autostrada? „Projekt na poziomie negocjowania”

Polska i Ukraina zacieśniają stosunki gospodarcze. Kraje przystąpiły do koalicji pancernej, w ramach której powstaną wspólne firmy zbrojeniowe na terenach obu państw. Możliwe także, że zostanie przedłużona autostrada A4 na teren Ukrainy. Premier Polski Donald Tusk zadeklarował, że nasz kraj weźmie udział w odbudowie gospodarki ukraińskiej. Zdjęcie

Premierzy Polski i Ukrainy podpisali porozumienie dotyczące dalszej współpracy / 	Marcin Obara  /PAP

Premierzy Polski i Ukrainy podpisali porozumienie dotyczące dalszej współpracy / Marcin Obara /PAP Reklama

W czwartek premierzy Polski i Ukrainy – Donald Tusk i Denys Szmyhal – podpisali poprozumienie co do przyszłej współpracy obu krajów.

– Niezależnie od czasami trudnych spraw i konfliktowych interesów, kończymy te rozmowy dzisiaj z jeszcze głębszym przeświadczeniem, że nie ma takiej siły na świecie, w Ukrainie, w Polsce, która mogłaby podważyć naszą przyjaźń, naszą solidarność, naszą współpracę, szczególnie w obliczu wspólnego zagrożenia, jakim jest agresja rosyjska na Ukrainę i agresywna polityka Rosji wobec całej wspólnoty europejskiej i wspólnoty Zachodu – zadeklarował polski premier.

Reklama

Ukrainę i Polskę łączą wspólne interesy, wspólna pokojowa przyszłość połączona w duchu polityki nowego pragmatyzmu. Znajdziemy wspólne punkty, skupimy się na najważniejszym – obronie naszych obywateli. Jednocześnie wzmocnimy jeden drugiego dla zwalczenia agresji rosyjskiej – powiedział szef ukraińskiego rządu.

Polska wesprze Ukrainę w odbudowie

Tusk zapowiedział udział Polski w odbudowie Ukrainy.

– Ustaliliśmy dwie misje handlowo-przemysłowe, które z Polski przyjadą do Kijowa z taką wizytą, która umożliwi uczestniczenie polskich firm w odbudowie Ukrainy po – mamy taką nadzieję – zwycięskim zakończeniu wojny – zadeklarował.

Szmyhal poinformował, że Polska i Ukraina przystąpiły do koalicji pancernej.

– Potrzebujemy więcej broni; nad tym pracujemy. Zakładamy, że będą stworzone wspólne przedsiębiorstwa zbrojeniowe na terenie Polski i Ukrainy. To jest koalicja pancerna i bardzo dziękuję za powołanie tej koalicji i również (za – red.) przyłączenie do koalicji artyleryjskiej po to, żeby na polu walki Ukrainy sytuacja była zwycięska – powiedział premier Ukrainy.

Jako kolejny punkt współpracy z Polską wymienił rozbudowę autostrady.

– Ukraina przekazała swoje propozycje dotyczące budowy autostrady Krakowiec-Brody-Równe. Jeszcze we Lwowie rozpoczęliśmy tę rozmowę z panem premierem. Ten projekt znajduje się na poziomie negocjowania w ministerstwach. Polski biznes również jest zainteresowany. To jest przedłużenie polskiej automagistrali A4 i mamy nadzieję, że Polska będzie brała udział w tym projekcie – wyjaśnił. 

Jednocześnie przyznał, że ma nadzieję, że Polska weźmie udział w odbudowie Ukrainy, zwłaszcza jeśli chodzi o obwód charkowski, któy niezwykle ucierpiał wskutek rosyjskich ataków. Zaprosił także polskie firmy do współpracy w zakresie energetyki i rozbudowy nowych linii transgranicznych m.in. z Chełma i Krosna.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 73: (Nie)widzialna ręka rynku. Spór trwa, kto ma rację? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *