Klip z Maciejem Laskiem ws. CPK. W sieci zawrzało, polityk tłumaczy

Ostatnie tygodnie przebiegają pod znakiem ogromnych zmian, jakich dokonuje rząd kierowany przez D. Tuska. Wśród tematów, które rozgrzewają do dyskusji nie tylko polityków, ale również opinię publiczną, jest forsowany przez PiS projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. W czwartek PO udostępniła na swoim kanale w mediach społecznościowych klip, w którym Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK, odnosi się do sztandarowej inwestycji rządu Morawieckiego. Jak podkreślają media, choć w założeniu komentarz polityka miał ostudzić emocje związane z projektem, wywołał falę komentarzy ekspertów. Dzisiaj wyjaśnił, co konkretnie miał na myśli. Zdjęcie

Maciej Lasek zabrał głos ws. CPK. Filmik po chwili zniknął, polityk zabiera głos. Źródło: Materiały prasowe CPK; screen - X. /

Maciej Lasek zabrał głos ws. CPK. Filmik po chwili zniknął, polityk zabiera głos. Źródło: Materiały prasowe CPK; screen – X. / Reklama

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł transportowy między Warszawą i Łodzią. Podczas kampanii parlamentarnej temat ten był jednym z ważniejszych wątków politycznej debaty. Po wyborach kwestia realizowania inwestycji była poruszana rzadziej, aż do ostatnich dni. Parlamentarzyści PiS wyrażają swoje poparcie dla kontynuowania projektu za pomocą udostępnianych na platformie X postów z hasztagiem „Tak dla CPK„. Z kolei Donald Tusk, chcąc odnieść się do tego, czy inwestycja będzie kontynuowana, stwierdził, że debata na ten temat jest bez sensu, bo „PiS tej budowy nie zaczęło„. 

Reklama

Teraz do tematu budowy CPK ponownie odniósł się Maciej Lasek, jednak klip, w którym wystąpił, wzbudził mieszane uczucia ekspertów.

Maciej Lasek o CPK. Podsumował działania PiS

W opublikowanym nagraniu pełnomocnik rządu ds. CPK chce walczyć z nieprawdziwymi informacjami, jakie pojawiają się w mediach i przestrzeni publicznej na temat budowy portu. – Chcecie wiedzieć, jak to jest z tym CPK? – pyta już na samym początku poseł KO. 

Następnie przedstawia, jak wyglądała realizacja budowy portu przez rząd PiS. Zaczyna od 2018 r., kiedy to PiS miało „w tydzień przepchnąć specustawę, bo inaczej nie potrafi niczego budować„. Później mówi o tym, co działo się w 2020 r. – PiS ustala nierealny harmonogram, zgodnie z którym już za trzy lata lotnisko powinno być gotowe – mówi Lasek. Kończy na 2023 r., mówiąc, że „Koalicja 15 października wygrywa wybory i zaczynamy rzetelną pracę nad projektem CPK„.  

To jednak nie te słowa posła KO wywołały burzę w mediach społecznościowych. W klipie Maciej Lasek powiedział również, że dzisiaj debata na temat CPK nie dotyczy tego, czy port powstanie. – Dzisiaj jest dyskusja o tym, kiedy i w jakiej konfiguracji – stwierdził pełnomocnik rządu ds. CPK. – Pracują nad tym najlepsi specjaliści, a nie partyjni nominaci – dodał Lasek. 

Rozwiń

W sieci zawrzało. Co znaczy „konfiguracja”?

Jak zauważa money.pl, w sieci rozgorzała dyskusja na temat słów Macieja Laska. Internauci zastanawiali się, jak należy rozumieć słowo „konfiguracja„. W nagraniu nie padło jednoznaczne stwierdzenie, czy inwestycja rzeczywiście powstanie, co w niektórych wzbudziło pewne wątpliwości co do planów rządu D. Tuska.  

– CPK powstanie – dyskusja o konfiguracji. Ciekawe co kryje się za tym słowem – napisał w serwisie X Łukasz Malinowski, dyrektor zarządzający i redaktor naczelny w Zespole Doradców Gospodarczych TOR. 

Rozwiń

– To jest ta merytoryka? Nie ma Pan odwagi przyjść na debatę w sprawie #CPK #TakDlaCPK #TakDlaRozwoju czy #StopCPK, ale kręcić filmiki na Twittera i Tiktoka już tak? – zapytał Robert Nowecki, Radny Gminy Baranów. 

Rozwiń

Pierwszy wpis został usunięty. Internauci pytają, co się stało

Wyżej omawiane nagranie udostępnione przez PO zawiera następujący opis – „Dzisiaj nie ma dyskusji, czy CPK powstanie. Dzisiaj jest dyskusja, kiedy i w jakiej konfiguracji”. Jak podaje money.pl, pierwotny wpis udostępniony przez partię zniknął. Użytkownicy serwisu pytają w komentarzach, dlaczego tak się stało i załączają screeny poprzedniego postu. Wynika z nich, że początkowo internauci mogli przeczytać, że „CPK powstanie!” oraz że „nad planem budowy pracują dziś najlepsi specjaliści”.

Okazuje się, że ta zmiana nie uszła uwadze osób korzystających z platformy. – Dlaczego tamten wpis brzmiał inaczej i został spadnięty z rowerka? – pyta pod postem PO jedna z użytkowniczek serwisu. – To wklejam pierwotny wpis. Żebyście nie myśleli, że w internecie coś ginie. Żenada. – brzmi inny komentarz.

Rozwiń

Maciej Lasek wyjaśnia. „Aktywne prowadzenie dużego projektu infrastrukturalnego”

W piątek do kwestii znikającego postu i wyrażenia „konfiguracja” odniósł się w rozmowie z dziennikarzem Onetu Maciej Lasek. – My od samego początku informujemy, że tego projektu nie zamykamy, tylko go naprawiamy. To projekt, który był źle prowadzony przez naszych poprzedników, z nierealnymi harmonogramami, z nierealnymi kosztami, trzeba go naprawić – powiedział poseł.

– Żeby zdecydować o tym, jak go budujemy dalej, musi być przeprowadzony audyt, ocena realności i czasów wykonania i to jest idea tego przekazu. Ten projekt w tej chwili naprawiamy i mówimy, kiedy i w jakiej konfiguracji. Co to znaczy „konfiguracja”? Które z tych elementów będą pierwsze, które drugie i w jakim zakresie. Oznacza to, czy zdecydowaliśmy się na taki przebieg, a może trzeba będzie go korygować, to jest aktywne prowadzenie takiego dużego projektu infrastrukturalnego – dodał Lasek.

Rozwiń Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Czy działanie WOŚP to dowód, że państwo abdykowało? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *