Karty w Orlenie odkryte. Oprócz p.o. prezesa jest trzech członków zarządu

Nowa rada nadzorcza powoli odkrywa karty w Orlenie. W talii osób, które przez najbliższy czas będą zarządzać spółką, pojawił się nie tylko pełniący obowiązki prezesa Witold Literacki, ale także trzech czasowych delegatów rady do zarządu płockiego koncernu. Zdjęcie

Nowa rada nadzorcza Orlenu wskazała p.o. prezesa i trzy osoby spośród swojego grona do czasowego pełnienia obowiązków członków zarządu /Klaudia Radecka/NurPhoto /AFP

Nowa rada nadzorcza Orlenu wskazała p.o. prezesa i trzy osoby spośród swojego grona do czasowego pełnienia obowiązków członków zarządu /Klaudia Radecka/NurPhoto /AFP Reklama

Nowa rada nadzorcza Orlenu nie próżnuje. Jej skład został ustalony zaledwie we wtorek 6 lutego, na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, którego przebieg relacjonowaliśmy TUTAJ – a już zdążyła zebrać się na pierwszym posiedzeniu i podjąć decyzje kluczowe dla zarządzania płockim koncernem w najbliższym czasie.

Nadzór pod przewodnictwem prof. Wojciecha Popiołka odwołał ze składu zarządu Orlenu tych członków, którzy w ostatnich dniach sami nie złożyli rezygnacji – Adama Buraka, Krzysztofa Nowickiego, Roberta Perkowskiego, Piotra Sabata, a także Iwonę Waksmundzką-Olejniczak.

Reklama

Nowy nadzór robi porządki kadrowe w Orlenie

Jednocześnie, jak podał koncern w komunikacie giełdowym, rada na pierwszym posiedzeniu powołała Witolda Literackiego z dniem 6 lutego 2024 roku na funkcję pełniącego obowiązki prezesa Orlenu. W krótkiej notce biograficznej podano, że Literacki to „ekspert w dziedzinie finansów i podatków”, który jest „od wielu lat związany zawodowo z branżą paliwowo-energetyczną”.

Przypomniano, że w latach 2022 – 2023 Literacki pełnił funkcję dyrektora finansowego w PERN S.A. – to operator infrastruktury naftowej w Polsce. Pracował też w Orlenie – w latach 2008-2020 był dyrektorem biura podatków paliwowego giganta. Literacki był też menedżerem ds. podatkowych w RWS Stoen i menedżerem ds. kontroli podatkowej w Carrefour Polska.

Na tym samym posiedzeniu nowa rada nadzorcza postanowiła także delegować, z dniem 7 lutego, trzy osoby spośród swojego grona do czasowego wykonywania czynności członków zarządu. Będą oni wykonywać te obowiązki do czasu powołania członków zarządu na te stanowiska, ale przez okres nie dłuższy niż trzy miesiące. Są to Kazimierz Mordaszewski, Tomasz Sójka i Tomasz Zieliński.

K. Mordaszewski i T. Sójka są prawnikami z wykształcenia. Ten pierwszy jest obecnie dyrektorem departamentu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Sójka był członkiem Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie uczestniczył w pracach nad dobrymi praktykami spółek notowanych na GPW.

W tym gronie jedynym ekspertem sektora chemicznego jest T. Zieliński. W komunikacie przypomniano, że ma on ponad 20-letni staż pracy „na najwyższych stanowiskach menadżerskich, zarządczych oraz w obszarze naukowo-akademickim”. Zieliński pracował w najważniejszych spółkach sektora chemicznego oraz rafineryjno- petrochemicznego w Polsce i Europie Środkowej – a więc Orlenie, Anwilu (to należąca do Orlenu spółka produkująca nawozy), Unipetrolu (czeska spółka-córka Orlenu), a także w Grupie Azoty. Od czerwca 2013 r. jest prezesem zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

B. Budka zapowiada konkursy na członków zarządu w państwowych spółkach

Minister aktywów państwowych Borys Budka poinformował na antenie TVN24, że nowy zarząd Orlenu będzie wyłoniony w konkursie. – Dzisiaj walne Orlenu powołało nową, profesjonalną radę nadzorczą. Zostały oddelegowane osoby do pełnienia funkcji członków zarządu – powiedział. – Zapadła decyzja w radzie nadzorczej, że zostanie rozpisany konkurs na członków zarządu.

– Enea już ogłosiła konkurs na członków zarządu. Lada dzień zrobi to Orlen. Tak będzie w kolejnych spółkach, w PGE, Tauronie; to będzie dotyczyło też banków, w których Skarb Państwa ma wpływ na większość – podkreślił Budka.

PKNORLEN

Karty w Orlenie odkryte. Oprócz p.o. prezesa jest trzech członków zarządu - INFBusiness

66,0300 0,1900 0,29% akt.: 07.02.2024, 10:57

  • Otwarcie 65,9000
  • Max 66,4500
  • Min 65,6500
  • Kurs odniesienia 65,8400
  • Suma wolumenu 286 895
  • Suma obrotów 18 965 253,17
  • Widełki dolne 59,3100
  • Widełki górne 72,4900

Zobacz również: MOL UNIMOT GLCOSMED Wyszukaj inne

  • Aby wyszukać rozpocznij wpisywanie nazwy waloru

Karty w Orlenie odkryte. Oprócz p.o. prezesa jest trzech członków zarządu - INFBusiness

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Czy działanie WOŚP to dowód, że państwo abdykowało? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *