„Kadrowa miotła” w CPK. Prezes Mikołaj Wild odwołany

Prezes zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego stracił stanowisko. Mikołaj Wild został odwołany. „Kadrowa miotła” tym razem miała większy zasięg – stanowisko stracił również wiceprezes Radosław Kantak. Pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek poinformował, iż przewodniczący rady nadzorczej spółki Centralny Port Komunikacyjny Filip Czernicki został p.o. prezesa. Zdjęcie

Maciej Wild nie jest już prezesem zarządu CPK /Filip Naumienko /Reporter

Maciej Wild nie jest już prezesem zarządu CPK /Filip Naumienko /Reporter Reklama

Spółka CPK poinformowała, że w piątek, 19 stycznia, rada nadzorcza odwołała dwóch członków trzyosobowego zarządu spółki: prezesa Mikołaja Wilda i Radosława Kantaka odpowiadającego za inwestycje kolejowe. W zarządzie spółki pozostał Andrzej Alot, który odpowiada za sprawy finansowe.

Jednocześnie poinformowano, iż „przewodniczący rady nadzorczej Filip Czernicki został oddelegowany na okres trzech miesięcy do pełnienia funkcji prezesa zarządu”. Rada nadzorcza zdecydowała również o ogłoszeniu konkursu na członka zarządu.

Mikołaj Wild został prezesem spółki CPK w grudniu 2019 r. Od maja 2017 r. do listopada 2019 r. był pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP. Od lutego 2018 r. do listopada 2019 r. obejmował też stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Reklama

Pierwsza o odwołaniu prezesa CPK poinformowała „Rzeczpospolita”. Przypomnijmy – pełnomocnik ds. CPK Maciej Lasek zapowiadał, że jeszcze w piątek zostaną podjęte decyzje kadrowe w spółce.

– Mamy stworzoną spółkę Centralny Port Komunikacyjny z olbrzymim potencjałem, jest tam wielu sprawnych inżynierów, i ten potencjał należy wykorzystać – oceniał wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek.

Pełnomocnik rządu ds. CPK: Potrzebny jest klimat nowego otwarcia

Pełnomocnik przypomniał, że w środę, 17 stycznia, działając jako Zgromadzenie Wspólników Centralnego Portu Komunikacyjnego, powołał nową radę nadzorczą spółki. – Rada zbiera się dzisiaj i dzisiaj też nastąpią pierwsze zmiany w zarządzie. Potrzebny jest klimat nowego otwarcia i znalezienie dla spółki właściwych kierunków działania – powiedział.

Wiceminister podkreślił, że docelowo zarząd spółki zostanie wyłoniony w drodze konkursu. – Przepisy spółki przewidują tymczasowe oddelegowanie do zarządu członka rady nadzorczej do czasu rozstrzygnięć konkursowych. Z tej pierwszej możliwości skorzystał obecny prezes CPK Mikołaj Wild – przypomniał Lasek.

Dodał, że zarząd spółki może liczyć maksymalnie pięć osób; obecnie zarząd jest trzyosobowy. – Wydaje się, że na tym etapie, gdzie głównie zajmujemy się weryfikacją projektu, nie ma potrzeby, by zarząd był większy niż minimalny – mówił. Jego zdaniem byłby to dobry sygnał. Podkreślił, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rada nadzorcza.

W skład nowej rady nadzorczej spółki CPK 17 stycznia zostali powołani: przewodniczący Filip Czernicki, jego zastępca Andrzej Ilków, a także Adam Sanocki i Magdalena Jaworska-Maćkowiak.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Czy wracamy w Polsce do rządów prawa? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *