Joanna Tyrowicz nie poddaje się. Znów wnioskowała o dużą podwyżkę stóp

W grudniu na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej padł wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 2 punkty procentowe – podał Narodowy Bank Polski, ujawniając wyniki głosowań. Poparła go jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, która konsekwentnie opowiada się za dalszym zaostrzaniem polityki monetarnej w Polsce. Zdjęcie

Członkini RPP ponownie wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 2 punkty bazowe /123RF/PICSEL

Członkini RPP ponownie wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 2 punkty bazowe /123RF/PICSEL Reklama

Wniosek o podwyżkę stóp procentowych złożony przez Joannę Tyrowicz nie znalazł poparcia pozostałych członków Rady. Podwyżki o 2 punkty procentowe członkini RPP chciała również na listopadowym posiedzeniu. Wówczas również jako jedyna była za taką zmianą. 

W październiku, gdy RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w Polsce (obniżka o 0,25 pkt proc. do 5,75 proc.), Joanna Tyrowicz jako jedyna wnioskowała o podwyżkę o 1,75 pkt proc. We wrześniu, gdy Rada zaskoczyła rynki obniżką o 0,75 pkt proc. (z 6,75 do 6 proc.), członkini RPP wnioskowała o podwyżkę o 1 pkt proc. O podwyżkę w tym wymiarze wnioskowała na każdym kolejnym posiedzeniu RPP od października 2022 roku, gdy stopy ustalono na poziomie 6,75 proc. i utrzymywano je bez zmian przez 11 miesięcy. Za każdym razem popierała go jako jedyna. 

Reklama

Z wyników głosowań na przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy można wywnioskować, że w opinii Joanny Tyrowicz stopy procentowe powinny wynosić 7,75 proc. 

Stopy procentowe bez zmian od października. Kiedy możliwa kolejna obniżka?

Na styczniowym, pierwszym w 2024 roku posiedzeniu, RPP po raz trzeci z rzędu zdecydowała się na utrzymanie stóp procentowych bez zmian (5,75 proc.). Adam Glapiński argumentował na konferencji prasowej, że w marcu „będziemy w celu inflacyjnym albo blisko niego”. Wówczas pojawią się również nowe prognozy NBP. Ekonomiści są zdania, że najwcześniej w tym miesiącu można spodziewać się kolejnych zmian w polityce monetarnej.

„RPP raczej nie zmieni stóp procentowych przez większą część tego roku. Na pewno nie zrobi tego przed marcem, a wyniki nowej projekcji raczej też nie zachęcą do łagodzenia polityki pieniężnej” – stwierdził w komentarzu do konferencji szefa NBP główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski.

Z kolei ekonomiści Credit Agricole Bank Polska wskazują, że RPP obniży stopy procentowe o 25 pkt bazowych w marcu i lipcu br. Zastrzegli, że potencjał do większych obniżek jest ograniczony z uwagi na oczekiwany wzrost inflacji w II poł. br. Osiągnie ona maksimum w II kw. 2025 r. na poziomie 4,8 proc. r/r. – dodali.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Czy wracamy w Polsce do rządów prawa? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *