Iran i Oman podjęły decyzję dotyczącą Cieśniny Ormuz. „Potwierdziliśmy nasze zaangażowanie”

Przedstawiciele Iranu i Omanu potwierdzili swoje zaangażowanie w zapewnienie swobodnego tranzytu statków przez cieśninę Ormuz. Minister spraw zagranicznych Omanu, Badr al-Busaidi, zaznaczył w poście na platformie X, że ustalono „przejście wolne od opłat”.

Statki czekają w Zatoce Omańskiej na przepłynięcie przez cieśninę Ormuz
Statki oczekują w Zatoce Omańskiej na przebycie przez cieśninę Ormuz | Foto: Anadolu / Contributor / Getty Images

Minister spraw zagranicznych Omanu, Badr al-Busaidi, oraz jego irański odpowiednik, Abbas Araghchi, odbyli spotkanie w Maskacie w poniedziałek, aby omówić sytuację na Bliskim Wschodzie i w cieśninie Ormuz. Według al-Busaidiego, były to „konstruktywne rozmowy dotyczące niedawnego memorandum Iran-USA, w szczególności jego fragmentu odnoszącego się do cieśniny Ormuz”.

Araghchi, wraz z przewodniczącym irańskiego parlamentu, Mohammadem Bagherem Ghalibafem, przybyli do Omanu ze Szwajcarii, gdzie uczestniczyli w negocjacjach ze stroną amerykańską.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo McDonald’s w erze personalizacji. Jak zmienia się model biznesowy sieci?

Cieśnina Ormuz. Oman zapewnia o „bezpiecznym tranzycie bez opłat”

Podczas spotkania w Maskacie obie strony dyskutowały między innymi o relacjach dwustronnych i potencjalnych obszarach współpracy. Najwięcej czasu poświęcono jednak analizie sytuacji w regionie oraz w cieśninie Ormuz, obejmującej wody terytorialne zarówno Iranu, jak i Omanu.

„Obie strony podkreśliły znaczenie wykorzystania obecnego momentu dyplomatycznego do wspierania działań pokojowych, wzmocnienia uspokojenia i stabilności, zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego i dobrosąsiedzkich stosunków” — przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Omanu na platformie X.

„Potwierdziliśmy nasze zaangażowanie w przestrzeganie prawa międzynarodowego oraz zapewnienie bezpiecznego tranzytu bez naliczania opłat” — zaznaczył Badr al-Busaidi w swoim wpisie.

x.com

Dwa dni wcześniej prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, oświadczył, że w okresie obowiązującego zawieszenia broni oraz po jego wygaśnięciu, Iran nie będzie nakładał żadnych opłat na jednostki przepływające przez cieśninę Ormuz. Kwestię braku opłat za przepłynięcie cieśniną poruszył również wiceprezydent USA, J.D. Vance, podczas briefingu w Białym Domu w ubiegłym tygodniu.

„Przez 60 dni okresu zawieszenia broni w cieśninie Ormuz nie będą obowiązywać opłaty tranzytowe, a także po jego zakończeniu, chyba że zostaną one wprowadzone przez Stany Zjednoczone Ameryki i w ich imieniu” — napisał Trump w sobotę na platformie Truth Social.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *