Inflacja w USA powyżej oczekiwań. Jak zareaguje dolar?

Opublikowano najnowsze dane (za luty) o inflacji w USA. Inflacja konsumencka CPI wyniosła 3,2 proc. licząc rok do roku, a inflacja bazowa 3,8 proc. rok do roku. W obu przypadkach inflacja w USA jest wyższa od oczekiwań. Zdjęcie

Opublikowano najnowsze dane dot. inflacji w USA. Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL

Opublikowano najnowsze dane dot. inflacji w USA. Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL Reklama

BLS (Bureau of Labor Statistic) poinformowało, że inflacja w lutym w USA wyniosła 3,2 proc. r/r. Inflacja bazowa zaś 3,8 proc.

Publikacja danych o inflacji w USA była wyczekiwana przez analityków od dłuższego czasu. Niespodzianka – w opinii ekspertów – mogłaby wpłynąć na rynki walutowe i kurs dolara.

Wykres. Inflacja w USA (CPI i bazowa)

Zdjęcie

źródło: BLS /

źródło: BLS /

Rynki oczekiwały na spadek inflacji bazowej w USA

Oczekiwania przed publikacją danych były jasne – rynek spodziewał się stabilizacji inflacji konsumenckiej w lutym i dalszego spadku inflacji bazowej. Przypomnijmy: styczniowe dane pokazały zaskakująco silny wzrost cen usług. Amerykańską inflację w lutym najpewniej podbijały ceny paliw, a ograniczały ceny towarów bazowych – przekonywali w ostatnich dniach komentatorzy.

Reklama

„Dzisiaj w centrum uwagi znajdzie się publikacja lutowej inflacji CPI z USA, wobec której oczekuje się stabilizacji miary ogółem na poziomie 3,1 proc. r/r oraz spadku inflacji bazowej do 3,7 proc. r/r z 3,9 proc. r/r w styczniu” – przypomnieli w swoim codziennym, porannym komentarzu analitycy banku PKO BP.

„Z ostatnich wypowiedzi członków Fed wynika, że są bliscy osiągnięcia przekonania, iż w najbliższym czasie inflacja trwale spadnie do pożądanego celu, co jest kluczowe dla możliwości obniżania stóp procentowych” – dodali eksperci PKO BP.

Marek Rogalski, główny analityk DM BOŚ zwrócił uwagę, że rynki czekają szczególnie na odczyt dot. inflacji bazowej.

„Wydarzeniem dnia będzie publikacja danych o inflacji CPI za luty z USA. Dla rynków liczyć się będzie przede wszystkim odczyt bazowy core – tutaj spodziewane jest dalsze hamowanie w relacji rok do roku – z 3,9 proc. w styczniu do 3,7 proc. w lutym” – komentował przed publikacją wtorkowych danych Marek Rogalski.

EUR/USD

Inflacja w USA powyżej oczekiwań. Jak zareaguje dolar? - INFBusiness

1,0915 -0,0010 -0,09% akt.: 12.03.2024, 14:10

  • Kurs kupna 1,0914
  • Kurs sprzedaży 1,0916
  • Max 1,0942
  • Min 1,0905
  • Kurs średni 1,0915
  • Kurs odniesienia 1,0925

Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY Wyszukaj inne

  • Aby wyszukać rozpocznij wpisywanie nazwy waloru

Inflacja w USA powyżej oczekiwań. Jak zareaguje dolar? - INFBusiness

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Czy sztuczna inteligencja mogłaby pomóc w wydawaniu bardziej sprawiedliwych wyroków? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *