Handel zagraniczny. Niemcy wciąż najważniejszym partnerem Polski

Główny Urząd Statystyczny poinformował w środę (17 stycznia) o obrotach towarowych w handlu zagranicznym. Po 11 miesiącach ub.r. (od stycznia do listopada) mamy dodatnie saldo (ponad 50 mld zł). Nie pomógł nam jednak istotnie rosnący eksport lecz… słabnący import, co świadczy o spowolnieniu gospodarczym w Polsce i u naszych największych partnerów gospodarczych (importujemy wiele komponentów). Najważniejszym partnerem handlowym Polski niezmienne pozostają Niemcy. Zdjęcie

W okresie styczeń-listopad 2023 mieliśmy dodatnie saldo obrotów towarowych. Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL

W okresie styczeń-listopad 2023 mieliśmy dodatnie saldo obrotów towarowych. Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL Reklama

„Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 50,6 mld zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2022 roku wyniosło minus 79,6 mld zł” – poinformował GUS w analizie dotyczącej wyników handlu zagranicznego w okresie styczeń-listopad 2023.

Z GUS-owskiego raportu dowiadujemy się jednak, że „w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku eksport spadł o 0,1 proc., a import o 8,4 proc.”. Eksport wyrażony w euro wyniósł 324,7 mld euro, a import 313,7 mld euro (wzrósł odpowiednio w eksporcie o 1,8 proc., a w imporcie spadł o 6,6 proc.).

Reklama

Największy udział w eksporcie ogółem Polska ma (na podstawie danych styczeń-listopad 2023) z krajami rozwiniętymi – 86,7 proc. (w tym UE 74,9 proc.). Import z krajów rozwiniętych stanowił w tym czasie 65,9 proc. (w tym UE: 54,0 proc.).

Spada wartość importu z krajów wysoko rozwiniętych

W styczniu – listopadzie 2023 r. wśród głównych partnerów handlowych Polski w eksporcie odnotowano wzrosty w porównaniu do analogicznego okresu 2022 roku za wyjątkiem eksportu do Słowacji, gdzie wystąpił spadek o 6,6 proc., Czech o 4,8 proc. oraz Holandii o 2,7 proc. oraz Włoch o 1,1 proc.

Natomiast w imporcie, w porównaniu do stycznia-listopada 2022 roku, odnotowano spadek z Chinami o 14,1 proc., Niemcami o 10,1 proc., Stanami Zjednoczonymi o 6,7 proc., Belgią o 5,8 proc., Włochami o 5,6 proc., Czechami o 2,6 proc., oraz Holandią o 2,2 proc.

Niemcy najważniejszym partnerem handlowym Polski

Najważniejszym partnerem handlowym Polski niezmiennie pozostają Niemcy. W strukturze obrotów towarowych w okresie styczeń-listopad 2023, eksport do Niemiec stanowił 28 proc. (w poprzednim analogicznym okresie 27,9 proc.). Jednak import z Niemiec zmalał – z 20,3 proc. w 11 miesiącach 2022 do 19,9 proc. w okresie styczeń-listopad 2023.

Warto przyjrzeć się liście krajów, do których eksportujemy najwięcej towarów. Poza Niemcami są to Czechy, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Holandia Ukraina, USA, Hiszpania i Słowacja.

Jeżeli spojrzymy na dane dot. importu, to – poza Niemcami, które są na pierwszym miejscu – znajdziemy tam już bez żadnego zaskoczenia Chiny (w pierwszej dziesiątce będzie też Korea Południowa i Norwegia; w obu tych krajach dokonywaliśmy sporych zakupów – sprzętu w przypadku Korei i surowców w przypadku Norwegii).

Czym handlujemy z zagranicą? Przede wszystkim to maszyny i urządzenia

Jak informuje GUS, tak w eksporcie, jak i w imporcie dominują (w ujęciu wartościowym) maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy (w imporcie pokaźną wartość mają również paliwa).

Jednak największy wzrost eksportu i importu w okresie styczeń-listopad 2023 dotyczył napojów i tytoniu, maszyn i urządzeń transportowych, oraz żywności i zwierząt żywych.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Czy wracamy w Polsce do rządów prawa? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *