Gaz-System ma nowego prezesa. Kim jest Sławomir Hinc?

Gaz-System, spółka kluczowa z punktu widzenia infrastruktury gazowej Polski, ma nowego prezesa. Jak informuje operator gazociągów przesyłowych w komunikacie prasowym, Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki powołało z dniem 12 lutego 2024 r. Sławomira Hinc na członka zarządu i powierzyło mu funkcję prezesa zarządu. Tym samym szefem spółki przestał być Marcin Chludziński – związany z Prawem i Sprawiedliwością menedżer, który wcześniej pełnił funkcję prezesa miedziowego giganta KGHM. Zdjęcie

Sławomir Hinc, nowy prezes spółki Gaz-System /Marek Wisniewski / Puls Biznesu /Agencja FORUM

Sławomir Hinc, nowy prezes spółki Gaz-System /Marek Wisniewski / Puls Biznesu /Agencja FORUM Reklama

Gaz-System to spółka strategiczna dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce, a także podmorskim gazociągiem Baltic Pipe. Jest też właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Jest w 100 procentach własnością Skarbu Państwa.

Gaz-System z nowym prezesem. Sławomir Hinc to weteran branży gazowniczej

Gaz-System w komunikacie podkreśla, że nowy prezes – Sławomir Hinc – „posiada wieloletnie doświadczenie w branży gazowniczej, będąc bezpośrednio zaangażowanym w tworzenie koncepcji funkcjonowania krajowego operatora systemu przesyłu gazu ziemnego w Polsce począwszy od 2003 roku”.

Reklama

W latach 2004 – 2008 Hinc pełnił funkcję dyrektora finansowego w spółce PGNiG Przesył (to biznesowy i prawny poprzednik Gaz-Systemu), gdzie był odpowiedzialny za współpracę z Urzędem Regulacji Energetyki, a także za negocjacje umowy leasingu majątku przesyłowego, jaki został dywidendą rzeczową przekazany przez PGNiG do Gaz-System. Hinc nadzorował także proces uzyskania koncesji na przesyłanie gazu dla Gaz-System, a w latach 2006 – 2008 pełnił w spółce funkcję prokurenta. 

W okresie 2008 – 2013 Hinc był wiceprezesem PGNiG ds. finansowych. W podobnym okresie, bo w latach 2008 -2014, był członkiem Rady Nadzorczej spółki EuRoPol GAZ. W 2010 r. został powołany do Rady Zarządzającej europejskiego stowarzyszenia firm gazowych i naftowych EUROGAS w Brukseli, w której zasiadał do 2015 r.

Później, w latach 2013 – 2016, Sławomir Hinc pełnił funkcję prezesa i dyrektora generalnego spółki PGNiG Upstream Norway, gdzie odpowiadał między innymi za nabycie udziałów PGNiG w czterech złożach. Nadzorował także rozszerzenie działalności poszukiwawczej złóż przez PGNiG na północy Norwegii, w tym pozyskanie przez PGNiG koncesji poszukiwawczych na Morzu Barentsa. W latach 2019 – 2024 związany był z branżą energetyki odnawialnej, najpierw jako doradca zarządu, a następnie członek Rady Nadzorczej Helioexpert. Od 2019 r. był prezesem i dyrektorem zarządzającym Green Genius – polskiego oddziału litewskiego operatora farm fotowoltaicznych.

Jak poinformował Gaz-System, dotychczasowi członkowie zarządu – Marcin Chludziński (prezes), Andrzej Kensbok (wiceprezes, wcześniej również pracował w KGHM, a także w Polskiej Grupie Zbrojeniowej), Marian Roman Krzemiński, Paweł Pikus, Błażej Spychalski i Artur Zawartko – zostali odwołani decyzją Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dniem 12 lutego 2024 r.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: Work-life balance dzięki AI? Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *