Ericsson zwolni 1200 osób. „Nie pierwsza i nie ostatnia fala”

Szwedzki gigant technologiczny Ericsson zapowiedział zwolnienie nawet 1200 osób w Szwecji. Firma chce w ten sposób ograniczyć wydatki przed przewidywanym spowolnieniem na rynku sieci komórkowych. Koncern nie poinformował jednak, jakie oszczędności przyniesie redukcja etatów. Zdjęcie

Ericsson zapowiedział zwolnienie 1200 osób w Szwecji /Beata Zawrzel / NurPhoto / NurPhoto via AFP /AFP

Ericsson zapowiedział zwolnienie 1200 osób w Szwecji /Beata Zawrzel / NurPhoto / NurPhoto via AFP /AFP Reklama

Dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego spodziewają się, że 2024 rok będzie trudny – podaje agencja Reutera. Wśród powodów wymienia się oczekiwane spowolnienie sprzedaży sprzętu 5G w Ameryce Północnej i spadek sprzedaży z rekordowych poziomów w Indiach. 

W ubiegłym roku na podobną redukcję etatów zdecydowała się Nokia, fiński dostawca technologii telekomunikacyjnych. Zapowiedziano zwolnienie nawet 14 tys. pracowników. Decyzję ogłoszono po tym, jak sprzedaż Nokii – jednego z głównych rywali Ericssona – w III kwartale ubiegłego 2023 r. spadła o jedną piątą.

Reklama

Ericsson zwolni 1200 pracowników w Szwecji

Ericsson, który jest globalnym dostawcą usług i serwisów dla operatorów telekomunikacyjnych, o swoich planach poinformował w opublikowanym w poniedziałek komunikacie.

Firma podała, że „spodziewa się trudnego roku na rynku telekomunikacyjnym, w tym dalszego spadku wielkości kontraktów, ponieważ klienci pozostają ostrożni”. W związku z tym „Ericsson ogłasza proponowane redukcje personelu w Szwecji” – podano w komunikacie.

Zwolnienia w Ericssonie mają na celu szukanie oszczędności i optymalizację kosztów w kilku obszarach. Chodzi m.in. o redukcję liczby konsultantów, usprawnienie procesów oraz ograniczenie obiektów, w tym powierzchni biurowych. „Firma w dalszym ciągu realizuje swoją strategię mającą na celu osiągnięcie wyższego wzrostu i osiągnięcie długoterminowych celów w zakresie marży” – dodano w komunikacie.

„Nie pierwsza i nie ostatnia fala zwolnień”

Już w 2023 roku ogłoszono plan redukcji 8,5 tys. etatów, co stanowiło wówczas ok. 8 proc. wszystkich pracowników. Pod koniec ubiegłego roku Ericsson zatrudniał prawie 100 tys. osób.

Jak powiedział cytowany przez Reuters analityk Paolo Pescatore z PP Foresight, „to nie pierwsza i nie ostatnia fala zwolnień”, jaka może uderzyć w specjalistów branży.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Polska to nasza brama do UE”. Ambasador Uzbekistanu o współpracy między naszymi krajami INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *