Emerytura niższa za karę. Seniorzy mają czas do 25 stycznia

Emerytura może zostać zmniejszona w wyniku zaniechania opłat abonamentowych. Dane Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) wskazują, że tylko co trzecia osoba zobowiązana do odprowadzania abonamentu RTV go płaci. Osoby unikające abonamentu mogą mieć finansowy problem, gdy kwota zostanie ściągnięta z ich konta. Seniorom zalegającym z płaceniem grozi wprost ucięcie części emerytury. Zdjęcie

Emerytura niższa za karę. Seniorzy mają czas do 25 stycznia. /123RF/PICSEL

Emerytura niższa za karę. Seniorzy mają czas do 25 stycznia. /123RF/PICSEL Reklama

 • Emerytura, wypłata, oszczędności – to wszystko może pomniejszyć skarbówka, gdy okaże się, że nie płacimy abonamentu RTV, a powinniśmy.
 • Urzędnicy pocztowi na bieżąco kontrolują sprawę za sprawą systemu rejestracji. Jeśli się zapisaliśmy, a nie płacimy, będzie problem.
 • Seniorzy widniejący w systemie jako zalegający z abonamentem otrzymają najpierw wezwanie do zapłaty. Brak reakcji grozi emerytury.

Abonament RTV może wzbudzać kontrowersje, ale regulowanie tej opłaty sprawdza Poczta Polska. W niektórych wypadkach nie potrzeba tak już sławnej fizycznej wizyty kontrolerów w domu weryfikowanego. Zamiast tego od razu można dostać z poczty wezwanie do zapłaty.

Reklama

W przypadku, gdy zarejestrowany emeryt nie opłaca tej należności (zapomni, zaniecha, czy z jakiegokolwiek innego powodu nie dotrzyma terminu), może dojść do sytuacji, w wyniku której jego świadczenie skarbówka pomniejszy w celu pokrycia zadłużenia. W takim wypadku aby pokryć zaległe opłaty abonamentowe zabrana zostanie część emerytury.

Jakie stawki abonamentu RTV?

Stawki abonamentu RTV zawsze wyrażane są w dwóch wersjach – to opłata za radio lub telewizor (lub telewizor i radio). Ci, którzy posiadają zarejestrowany na Poczcie Polskiej sprzęt, muszą opłacać abonament do 25. dnia każdego miesiąca. Zapłacić można też z góry za cały rok, a w tym wypadku można liczyć na 10 proc. zniżki. Obecne stawki abonamentu RTV prezentują się następująco:

 • za telewizor (lub radio i telewizor) – 27,30 zł miesięcznie, 
 • za radio – 8,70 zł miesięcznie.

Wezwanie do zapłaty abonamentu RTV. Komu wyślą?

Jeśli nie płacimy abonamentu, a posiadamy zarejestrowany odbiornik, możemy mieć w najgorszym wypadku problem ze skarbówką. Takie osoby, a wśród nich również seniorzy, mogą od razu otrzymać wezwanie do zapłaty. Nie jest w tym wypadku konieczna żadna kontrola w domu.

Pisma takiego powinni spodziewać się ci, którzy zarejestrowali sprzęt, ale przestali płacić abonamentWystarczy w Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej zostać zweryfikowanym przez urzędników jako osoba zarejestrowana, ale niepłacąca, a w efekcie wysyłane jest wezwanie do zapłaty.

Nie płacisz abonamentu? Pomniejszą ci emeryturę

W wypadku gdy otrzymamy wezwanie do zapłaty, mamy 7 dni na uregulowanie zaległości. Jeśli nie nastąpi spłata zadłużenia z tytułu zaległego abonamentu, sprawa zostaje przekazana do urzędu skarbowego właściwego dla dłużnika. Wtedy jesteśmy na prostej drodze do utraty części wypłaty czy innych środków, które do nas należą – w tym emerytury.

Po przekazaniu sprawy przez Pocztę Polską egzekwowanie zadłużenia przechodzi w ręce skarbówki. Fiskus może postarać się o pokrycie zadłużenia na kilka sposobów – jeśli padło akurat na seniora, może dojść do zajęcia części jego emeryturyW sumie skarbówka na cel opłaty zaległego abonamentu RTV może ściągnąć pieniądze z:

 • rachunku bankowego,
 • nadpłaty podatku,
 • emerytury,
 • pensji,
 • za pośrednictwem komornika.

Nie wszyscy emeryci muszą płacić abonament RTV. Ich to nie obowiązuje

Nie wszyscy seniorzy muszą jednak obawiać się utraty części świadczenia w wypadku niepłacenia za wcześniej zarejestrowany sprzęt. Spora część seniorów jest wyłączona z obowiązku abonamentowego, a przesłanką w tym wypadku jest zarówno wiek, wysokość świadczenia, jak i status. Opłata abonamentowa nie obowiązuje w przypadku:

 • ukończenia 75. roku życia,
 • zaliczenia do I grupy inwalidzkiej,
 • weteranów będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
 • przekroczenia 60. roku życia i posiadania prawa do emerytury, która nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. średniego wynagrodzenia.

Przemysław Terlecki 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: ESG zmieni nasze życie Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *