Emerytura niższa za karę. Seniorzy mają czas do 25 lutego

Emerytura może zostać pomniejszona, jeśli zaprzestaniemy opłat abonamentowych. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) podaje, że obecnie płaci tylko co trzecia osoba zobowiązana do odprowadzania abonamentu RTV. Osoby unikające płacenia mogą mieć spory problem, gdy kwota zadłużenia zostanie ściągnięta z ich konta. W przypadku seniorów urząd skarbowy zająć może emeryturę. Zdjęcie

Emerytura niższa za karę. Seniorzy mają czas do 25 lutego /123RF/PICSEL

Emerytura niższa za karę. Seniorzy mają czas do 25 lutego /123RF/PICSEL Reklama

 • Emerytura, wypłata i oszczędności – każde z nich może nam pomniejszyć skarbówka, jeśli okaże się, że nie płacimy abonamentu RTV.
 • Urzędnicy cały czas kontrolują sytuację dzięki systemowi rejestracji. Jeśli zarejestrowaliśmy odbiornik, a nie płacimy, będzie problem.
 • Seniorzy zalegający z opłacaniem abonamentu RTV otrzymają najpierw wezwanie do zapłaty. Brak reakcji grozi obcięciem emerytury.

Abonament RTV znajduje się pod stałą kontrolą Poczty Polskiej. Nie zawsze jednak potrzebna jest fizyczna wizyta kontrolerów w domu, by sprawdzić regulowanie opłaty. Zamiast tego od razu można dostać wezwanie do zapłaty, jeśli zalega się z płaceniem.

Reklama

W przypadku, gdy z opłatami zalega emeryt, może dojść do sytuacji, że jego świadczenie urząd skarbowy pomniejszy w celu pokrycia zadłużenia. W takim wypadku, aby pokryć zaległe opłaty abonamentu RTV, obcięta zostanie część emerytury, aż zadłużenie zostanie ściągnięte.

Ile wynosi abonament RTV?

Abonament RTV to opłata za radio lub telewizor (lub telewizor i radio jednocześnie). Osoby posiadające zarejestrowany na Poczcie Polskiej sprzęt, muszą płacić abonament do 25. dnia każdego miesiąca. Obecne stawki abonamentu RTV są następujące:

 • telewizor (lub radio i telewizor) – 27,30 zł miesięcznie, 
 • radio – 8,70 zł miesięcznie.

Kto może dostać wezwanie do zapłaty abonamentu RTV?

Jeśli w przeszłości nasz odbiornik został zarejestrowany, ale nie płacimy abonamentu RTV, możemy mieć nawet problem ze skarbówką. Takie osoby mogą otrzymać pismo z Poczty Polskiej. Wystarczy w Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej zostać zweryfikowanym jako dłużnik. Niepłacącym wysyłane jest wezwanie do zapłaty.

Jeśli senior nie płaci abonamentu RTV, grozi mu nawet zmniejszenie emerytury

Po otrzymaniu wezwania do zapłaty mamy 7 dni na opłacenie zaległości. Jeśli nie spłacimy zadłużenia, sprawa zostaje przekazana do urzędu skarbowego właściwego dla dłużnika. Wtedy jesteśmy na prostej drodze do utraty części wypłaty czy innych finansów.

Gdy egzekwowanie zadłużenia przechodzi w ręce urzędu skarbowego, pokrycie zaległości odbyć się może na kilka sposobów. Jeśli padło na seniora, może dojść do zajęcia części jego emeryturySkarbówka na cel opłaty zadłużenia może ściągnąć pieniądze z:

 • rachunku bankowego,
 • nadpłaty podatku,
 • emerytury,
 • pensji,
 • za pośrednictwem komornika.

Nie każdy senior musi płacić abonament RTV. Im emerytury nie obejmą

Nie wszystkim seniorom grozi utrata części świadczenia za niepłacenie abonamentu RTV. Spora grupa emerytów jest wyłączona z obowiązku abonamentowego. Opłacanie abonamentu nie obowiązuje w przypadku:

 • ukończenia 75. roku życia,
 • zaliczenia do I grupy inwalidzkiej,
 • weteranów będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
 • przekroczenia 60. roku życia i posiadania prawa do emerytury, która nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. średniego wynagrodzenia.

Część z wyżej wymienionych osób z automatu uzyska zwolnienie z opłacania abonamentu i mowa tu przede wszystkim o osobach po 75. roku życia. Niektórzy, jak na przykład ci z mniejszą emeryturą i grupą inwalidzką, muszą zgłosić się po takie zwolnienie na Poczcie Polskiej.

Przemysław Terlecki

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Prezydent Białegostoku: Ostatnie lata to skok cywilizacyjny polskiej gospodarki INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *