Dodatek pielęgnacyjny z ZUS. Emeryci dostaną 300 zł z urzędu

Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie przyznawane bez względu na wiek. Szczególnie łatwo otrzymać go można po 75. roku życia. By ZUS wypłacił dodatek, trzeba spełnić jeden z dwóch warunków. Obecnie od 1 marca 2024 roku dodatek pielęgnacyjny wynosi 324,39 zł. Zdjęcie

Dodatek pielęgnacyjny z ZUS. Emeryci dostaną 300 zł bez wniosku. /vivoo /123RF/PICSEL

Dodatek pielęgnacyjny z ZUS. Emeryci dostaną 300 zł bez wniosku. /vivoo /123RF/PICSEL Reklama

  • Dodatek pielęgnacyjny od 1 marca 2024 roku wypłacany jest w kwocie 324,39 zł miesięcznie.
  • ZUS wypłaca świadczenie tylko w wypadku spełnienia jednego konkretnego warunku.
  • Emeryci po 75. roku życia mogą otrzymać dodatek bez składania wniosku.

Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie przyznawane osobom, które znajdują się w szczególnej sytuacji zdrowotnej. Największą grupę beneficjentów dodatku pielęgnacyjnego stanowią seniorzy po 75. roku życia. Nie bez wpływu pozostaje w tym wypadku fakt, że osoby w tym wieku świadczenie otrzymują „z automatu”. 

Reklama

Dodatek pielęgnacyjny z ZUS. Jakie warunki?

ZUS wypłaca dodatek pielęgnacyjny, gdy beneficjent wykazuje niezdolność lub ograniczoną zdolność do samodzielnej egzystencji. To wystarczy do uzyskania pieniędzy i to bez względu na wiek. Aby uzyskać wsparcie finansowe, trzeba jeszcze złożyć wniosek o wypłaty dodatku. Muszą to zrobić wszyscy poza osobami po 75. roku życia, które pieniądze dostają z urzędu.

Ustawa z 17 grudnia 1998 roku o dodatku pielęgnacyjnym wskazuje dwa warunki konieczne do spełnienia, aby otrzymać pieniądze. Dodatek pielęgnacyjny ZUS wyśle, gdy: 

  • skończono 75. rok życia (pieniądze wypłacane są „z automatu”), 
  • jest się niezdolnym do pracy oraz samodzielnej egzystencji.

Wszyscy kwalifikujący się do dodatku pielęgnacyjnego na podstawie drugiej przesłanki, muszą złożyć wniosek i dołączyć do niego zaświadczenie OL-9 o stanie zdrowia wskazujące na niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Aby otrzymać dodatek pielęgnacyjny konieczne jest również prawo do świadczeń emerytalno-rentowych, czyli otrzymywanie emerytury lub renty.

Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny 2024?

Dodatek pielęgnacyjny ZUS wypłaca wraz z rentą lub emeryturą. Od 1 marca 2024 wynosi 324,39 zł. Co roku świadczenie podlega marcowej waloryzacji, tak samo jak emerytury i renty. Obecna kwota świadczenia obowiązuje od 1 marca do 28 lutego 2025 r.

ZUS dodatku pielęgnacyjnego może nie wypłacić

Jest jednak wyjątek, który dotyczy sytuacji, gdy mimo spełniania warunków Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca dodatku pielęgnacyjnego. Dzieje się tak, gdy osoba uprawniona do świadczenia przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym więcej niż 2 tygodnie w ciągu miesiąca.

Przemysław Terlecki

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 74: Flipper. Wróg publiczny numer jeden? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *