Dodatek pielęgnacyjny 324,39 zł z ZUS. Emeryci dostaną bez wniosku

Dodatek pielęgnacyjny jest świadczeniem przyznawanym bez względu na wiek, choć po 75. roku życia świadczenie uzyskać można szczególnie łatwo. By ZUS wypłacił pieniądze konieczne jest spełnienie jednego z dwóch warunków. Obecnie dodatek pielęgnacyjny wynosi 324,39 zł. Zdjęcie

Dodatek pielęgnacyjny 324,39 zł z ZUS. Emeryci dostaną bez wniosku. /rochu2008 /123RF/PICSEL

Dodatek pielęgnacyjny 324,39 zł z ZUS. Emeryci dostaną bez wniosku. /rochu2008 /123RF/PICSEL Reklama

  • Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie wypłacane od 1 marca 2024 roku w kwocie 324,39 zł.
  • By otrzymać świadczenie od ZUS konieczne jest wypełnienie jednego z dwóch warunków.
  • Część beneficjentów może otrzymać świadczenie automatycznie bez składania wniosków.

Dodatek pielęgnacyjny ma wesprzeć osoby w ciężkiej sytuacji zdrowotnej. Jedną z największych grup korzystających z dodatku pielęgnacyjnego są seniorzy po 75. roku życia. Osoby w tym wieku mogą bowiem liczyć na automatyczne wypłaty świadczenia. 

Reklama

Kiedy ZUS wypłaca dodatek pielęgnacyjny?

ZSU wypłaca dodatek pielęgnacyjny w wypadku wystąpienia niezdolności lub ograniczonej zdolności do samodzielnego życia. Spełnienie tej przesłanki wystarczy do uzyskania pieniędzy i nie ma tu znaczenia wiek. Jednak wszyscy poza 75-latkami muszą złożyć wniosek o wypłaty dodatku.

Ustawa z 17 grudnia 1998 roku o dodatku pielęgnacyjnym wskazuje dwa warunki przyznania świadczenia. Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest, gdy: 

  • skończono 75. rok życia (pieniądze wypłacane z automatu). 
  • jest się osobą niezdolną do pracy oraz samotnej egzystencji.

Ci, którzy kwalifikują się do wypłat dodatku pielęgnacyjnego na podstawie drugiej przesłanki, muszą złożyć wniosek i dołączyć do niego zaświadczenie OL-9 o stanie zdrowia wskazujące na niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Poza spełnieniem wymogów konieczne do przyznania świadczenia jest także prawo do świadczeń emerytalno-rentowych. W przypadku 75-latków, którzy wniosku składać nie muszą, to zwykle emerytura.

Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny? Od 1 marca to już 324,39 zł

Dodatek pielęgnacyjny ZUS wypłaca co miesiąc razem z rentą lub emeryturą. Obecnie od 1 marca 2024 kwota świadczenia to 324,39 zł. Tymczasem jeszcze do 29 lutego wysokość świadczenie wynosiło 294,39 zł, czyli było o 30 zł niższe. Co roku świadczenie podlega marcowej waloryzacji, tak samo jak emerytury i renty, co oznacza, że obecna kwota świadczenia obowiązuje do 28 lutego 2025 r.

Spełnisz warunki, ale ZUS dodatku pielęgnacyjnego nie wypłaci

Jest jednak wyjątek od reguły, który dotyczy sytuacji, gdy mimo spełniania warunków, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca dodatku pielęgnacyjnego. Jest tak w przypadku, gdy osoba uprawniona do świadczenia przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym więcej niż 2 tygodnie w miesiącu.

Przemysław Terlecki

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Czy rządzący chcą, by „misie” wymarły? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *