Dodatek do emerytury 2760 zł. Wypłacą do 15 marca

Dodatek do emerytury 2760 zł w skali roku jest wypłacany części seniorów. Wciąż jednak można składać wniosek o comiesięczne świadczenie pod postacią 230 zł. Pierwsze przelewy w tym roku już trafiły do beneficjentów, kolejne na kontach pojawią się do 15 marca. Warunki mocno ograniczają jednak grupę beneficjentów. Zdjęcie

Dodatek do emerytury 2760 zł. Wypłata do 15 marca /Frank Hoermann/SVEN SIMON / dpa Picture-Alliance /AFP

Dodatek do emerytury 2760 zł. Wypłata do 15 marca /Frank Hoermann/SVEN SIMON / dpa Picture-Alliance /AFP Reklama

  • Dodatek do emerytury należy się tylko byłym pracownikom dwóch konkretnych zawodów.
  • Świadczenie ratownicze, bo o nim mowa, przyznawane jest dożywotnio, a wsparcie w skali roku to 2760 zł.
  • Aby otrzymać ten dodatek do emerytury konieczne jest osiągnięcie odpowiedniego stażu pracy.

Dodatek do emerytury, którym jest świadczenie ratownicze, to 230 zł miesięcznie więcej dla emeryta. Wypłaty dotyczą jednak tylko dwóch wybranych zawodów, a byli ich pracownicy mogą dostać w skali roku dodatkowe 2760 zł.

Dożywotni dodatek do emerytury. Warunkiem praca w tych zawodach

Świadczenie ratownicze wypłacane jest tylko emerytowanym ratownikom górskim i strażakom ochotnikom. Sam wniosek nie wystarczy, bo konieczny jest również odpowiedni staż pracy. Okresy aktywności wymagane do przyznania świadczenia są następujące:

Reklama

  • mężczyźni: 25 lat stażu,
  • kobiety: 20 lat stażu.

Do wniosku o świadczenie potrzebne specjalne pismo podpisane przez 3 osoby

Aby otrzymać świadczenie ratownicze, trzeba odpowiednio potwierdzić przynależność do wymienionych zawodów przed 31 grudnia 2011 roku. Wymagane w tym celu jest oświadczenie podpisane przez 3 osoby. Chociaż jedna z tych osób musi mieć za sobą pełnienie funkcji publicznych lub okres zatrudnienia w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej, a staż jej pracy musi obejmować czas, gdy wnioskujący o świadczenie brał czynny udział w akcjach ratowniczych.

Gdzie złożyć wniosek o dodatek do emerytury?

W celu zawnioskowania o dodatek do emerytury w wysokości 230 zł (czyli 2760 zł rocznie) należy się zgłosić do komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. Wbrew pozorom to nie ZUS wypłaca to świadczenie.

Kiedy dodatek do emerytury trafi na konto?

Za wypłatę świadczenia ratowniczego odpowiada Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Beneficjenci dodatku powinni spodziewać się przelewów do 15. dnia każdego miesiąca. Pierwsze dwa przelewy świadczenia w tym roku już zostały wypłacone. Trzecia transza wypłat zawierających ten dodatek do emerytury powinna trafić na konta do 15 marca. 

Wypłaty świadczenia ratownicze prowadzone są do końca życia beneficjenta. Dodatek przekazywany jest bez względu na wysokość zasadniczej emerytury.

Przemysław Terlecki

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Rząd zapowiada kontynuację wakacji kredytowych Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *