Dino zanurkowało na giełdzie. Tomasz Biernacki stracił blisko 2 mld zł

O około 1,87 mld zł zmalała w ciągu jednej doby wartość akcji Dino posiadanych przez większościowego udziałowca sieci sklepów, a zarazem jej założyciela, Tomasza Biernackiego. To efekt raportu opublikowanego przez konkurencyjne Jeronimo Martins, gdzie przewidziano, że w tym roku spadki marży sklepów mogą być większe niż w roku poprzednim. Inwestorzy obawiają się, że taka sytuacja może mieć miejsce nie tylko w przypadku sklepów Biedronka. Zdjęcie

Akcje Dino spadły w czwartek na giełdzie o ponad 8 proc. /Bartlomiej Magierowski/East News /East News

Akcje Dino spadły w czwartek na giełdzie o ponad 8 proc. /Bartlomiej Magierowski/East News /East News Reklama

Jak pisaliśmy w Interii w czwartek na warszawskim parkiecie doszło do znaczących spadków cen akcji spółek z sektora handlu detalicznego. Niemal 8,2 proc. w ciągu doby straciły akcje Dino, spółki wchodzącej w skład indeksu WIG20. 

Na zamknięciu giełdy w środę papiery wyceniane były na 456,7 zł, zaś dzień później kurs wyniósł 419,4 zł. Ruch inwestorów jest bezpośrednio efektem wieczornej publikacji wyników finansowych Jeronimo Martins za ostatni kwartał 2023 roku. Właściciel Biedronki, jednego z głównych konkurentów Dino, ogłosił, że w tym roku presja cenowa, a więc spadki marży, może być większa niż w roku ubiegłym. 

Reklama

– Spółka zwróciła uwagę na dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest to, że na początku 2024 r. obserwuje w Biedronce deflację żywności: ceny produktów żywnościowych obniżają się w ujęciu rok do roku. To negatywnie wpływa na dynamikę sprzedaży, bo brakuje efektu cenowego. Druga rzecz to brak istotnego odbicia w wolumenach – cały rynek w styczniu odnotował spadki wolumenów rok do roku – mówił Interii Biznes Janusz Pięta, analityk Biura Maklerskiego mBanku. 

Dino zanurkowało na giełdzie. Tomasz Biernacki stracił prawie 2 mld zł w jeden dzień

Wojna cenowa między Biedronką a Lidlem odbija się na całym sektorze, bowiem przedstawione w raporcie tendencje mogą powielić się także w innych sieciach handlowych. W przypadku Dino oczekiwano, że ten rok przyniesie spółce poprawę marży EBITDA. Tymczasem może okazać się zupełnie odwrotnie. 

Przebieg czwartkowej sesji giełdowej negatywnie wpłynął na wartość portfeli inwestorów, a w szczególności Tomasza Biernackiego. To założyciel Dino i jego większościowy akcjonariusz – posiada wraz z podmiotami zależnym 51,16 proc. udziałów w kapitale zakładowym. Dokładnie, chodzi tu o 50 mln 160 tys. akcji. W środę posiadany przez biznesmena pakiet był warty około 22,9 mld zł, zaś w czwartek już 21,03 mld zł. Stracił więc w ciągu doby około 1,87 mld zł.

DINOPL

Dino zanurkowało na giełdzie. Tomasz Biernacki stracił blisko 2 mld zł - INFBusiness

419,4000 -37,3000 -8,17% akt.: 07.03.2024, 17:51

  • Otwarcie 440,0000
  • Max 444,0000
  • Min 412,0000
  • Kurs odniesienia 456,7000
  • Suma wolumenu 652 139
  • Suma obrotów 277 284 605,80
  • Widełki dolne 396,0000
  • Widełki górne 484,0000

Zobacz również: GRUPRACUJ BIGCHEESE POLTREG Wyszukaj inne

  • Aby wyszukać rozpocznij wpisywanie nazwy waloru

Dino zanurkowało na giełdzie. Tomasz Biernacki stracił blisko 2 mld zł - INFBusiness

Tomasz Biernacki jest jednym z najbogatszych Polaków. Zajął pod tym względem drugie miejsce w rankingu „Forbesa” za 2023 rok, po Michale Sołowowie, z majątkiem szacowanym na 19,85 mld zł. Z kolei w ubiegłym roku był jedyną osobą z Polski, która znalazła się w zestawieniu 500 najbogatszych osób na świecie, przygotowywanym przez Bloomberga. Pierwsze miejsce na podium zajął z kolei w ubiegłorocznym rankingu tygodnika „Wprost”. 

Sieć Dino została założona w 1999 roku w wielkopolskim Krotoszynie. W ostatnich latach doświadczyła szybkiego rozwoju. Na koniec ubiegłego roku liczyła 2406 sklepów, z czego tylko w 2023 roku otwarto 250 nowych placówek. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Rząd zapowiada kontynuację wakacji kredytowych Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *