Deweloperzy będą budować schrony? W rządzie jest nowy pomysł

– Rozważmy wprowadzenie pewnych obowiązków dla deweloperów, aby w domach nowo budowanych były miejsca, które będą miały wszystkie budowlane parametry schronu – powiedział na antenie RMF FM wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski. Zdjęcie

Czy deweloperskie osiedla domów już wkrótce będą obowiązkowo wyposażane w schrony? /123RF/PICSEL

Czy deweloperskie osiedla domów już wkrótce będą obowiązkowo wyposażane w schrony? /123RF/PICSEL Reklama

Paweł Zalewski, politycznie związany z Trzecią Drogą, przyznał, że on sam nie wie, dokąd miałby się udać w celu poszukiwania schronienia na wypadek zagrożenia, bo nie wie, gdzie najbliżej jego miejsca zamieszkania znajduje się schron.

– To jest olbrzymie zaniedbanie (…) Sytuacja, w której przez wiele lat nic nie zrobiono, aby wzmocnić obronę cywilną, a następnie ją zlikwidowano ustawą o obronie ojczyzny, jest czymś bardzo poważnym – powiedział wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Budowa schronów – nowy obowiązek dla deweloperów?

Obecnie MON wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji pracują nad projektem ustawy o obronie cywilnej, który ma zostać przedstawiony w ciągu kilku tygodni – przypomniał Zalewski.

Reklama

– To jest cel, do którego będzie prowadzić wykonanie ustawy o obronie cywilnej, która w niedługim czasie zostanie zaprezentowana w Sejmie. Rozważamy wprowadzenie pewnych obowiązków dla deweloperów, aby w domach nowo budowanych były miejsca, które będą miały wszystkie budowlane parametry schronu – powiedział.

Wiceminister nie odniósł się do szczegółów takiego rozwiązania. Podkreślił jednak, że to „fundamentalna” kwestia.

Z końcem lutego do wykazu prac legislacyjnych rządu została wpisana nowelizacja prawa budowlanego, która reguluje kwestie budowy przydomowych schronów i przydomowych ukryć doraźnych o powierzchni użytkowej do 35 m kw. służących ochronie mieszkańców budynków mieszkalnych jednorodzinnych na wypadek np. ataku zbrojnego albo ekstremalnych zjawisk pogodowych. Rząd chce, żeby stawianie takich obiektów nie było związane z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę, ale żeby można było budować je na podstawie zgłoszenia.

Ile jest schronów w Polsce?

W połowie czerwca 2022 r. ówczesny komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak,  przedstawiając informacje na temat stanu obrony cywilnej w Polsce na posiedzeniu sejmowej podkomisji, powiedział, że w Polsce jest ponad 62 tysiące schronów, które mogą pomieścić ok. 1,3 mln ludzi. Jak zauważył, funkcję miejsc schronienia mogą pełnić również piwnice, garaże podziemne czy warszawskie metro. 

Kilka miesięcy później Maciej Wąsik, który w tym czasie był sekretarzem stanu w MSWiA, ogłosił, że jego resort przeprowadzi wielką inwentaryzację polskich schronów. Oficjalnych wyników tej inwentaryzacji do dziś nie podano do publicznej wiadomości.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Czy rządzący chcą, by „misie” wymarły? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *