Czyste Powietrze po nowemu od kwietnia. Będzie można dostać nawet 135 tys. zł

Program Czyste Powietrze w kwietniu czekają zmiany. Będą nowe zasady dofinansowania do pomp ciepła – dopuszczone będą wyłącznie urządzenia o najwyższym standardzie, a także wzrosną kwoty przydzielanych dotacji. Przykładowo, dla gospodarstw domowych z najniższymi dochodami maksymalne dofinansowanie przy tzw. pełnej termomodernizacji wzrośnie z 79 do 135 tys. zł. Co ważne, wniosek o dotację z nowej puli będą mogły również złożyć osoby, które wcześniej otrzymały środki na wymianę kotła – tym razem otrzymają dofinansowanie do inwestycji termomodernizacyjnych. Zdjęcie

Od kwietnia dofinansowanie na pompy ciepła w ramach programu Czyste Powietrze wzrośnie. Maksymalna kwota dotacji wyniesie nawet 135 tys. zł /Piotr Dziurman /East News

Od kwietnia dofinansowanie na pompy ciepła w ramach programu Czyste Powietrze wzrośnie. Maksymalna kwota dotacji wyniesie nawet 135 tys. zł /Piotr Dziurman /East News Reklama

  • Od kwietnia dofinansowanie do pomp ciepła w ramach programu Czyste Powietrze wzrośnie.
  • Wysokość dotacji będzie zależeć od rodzaju urządzenia i wielkości gospodarstwa domowego.
  • Dofinansowanie nie będzie już przydzielane do niskich jakości pomp.
  • Maksymalna kwota dotacji będzie teraz wynosić 135 tys. zł.

O problemach programu Czyste Powietrze na bieżąco informujemy w Interii. Rządowy program wymiany kopciuchów i termomodernizacji budynków od początku roku zmaga się z problemami z wypłatami środków dla beneficjentów – jak się okazało w budżecie programu nie zagwarantowano wystarczającej ilości pieniędzy. 

Reklama

Czyste Powietrze wykorzystywali również oszuści. Żerowali oni na rządowych dotacjach, zawyżając ceny pomp ciepła, a także oferując niskiej jakości urządzenia, które zamiast obniżać, to podwyższały rachunki za energię.

Czyste powietrze od kwietnia po nowemu. Na niskiej jakości pompy ciepła pieniędzy już nie będzie

Od 1 kwietnia 2024 roku dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze nie będzie już przydzielane na niskiej jakości pompy ciepła – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Producenci pomp ciepła znajdą się na Liście ZUM (Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów). ZUM to spis produktów, które spełniają standardy środowiskowe i są uznawane za ekologiczne. 

Będą oni musieli posiadać badania przeprowadzone w akredytowanych laboratoriach, które potwierdzą odpowiednie parametry techniczne oferowanych urządzeń. Wyniki będą musiały być zgodne z danymi podanymi zarówno w karcie produktu, jak i w etykiecie energetycznej każdego urządzenia. Od kwietnia obowiązek wyboru urządzeń z listy ZUM obejmie także kotły zgazowujące drewno i kotły na pellet. 

Wniosek o dofinansowanie będą mogły złożyć osoby, które już wcześniej otrzymały pieniądze z programu na wymianę starych kotłów. Tym razem otrzymają środki na inwestycje termomodernizacyjne. Jak poinformował Fundusz, będzie również możliwość uzyskania dotacji na kocioł na biomasę drzewną o obniżonej emisyjności cząstek stałych w przypadku, gdy budynek jest podłączony do sieci dystrybucji gazu. 

Jak wyjaśnia NFOŚiGW, aby otrzymać środki, wymagany jest audyt energetyczny budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego w tym budynku. Na to również będą pieniądze – w nowym rozdaniu będzie można się starać o dofinansowanie audytu energetycznego budynku do kwoty 1200 zł. 

Wzrosną dotacje w ramach Czystego Powietrza

Inwestorzy muszą zwrócić uwagę na rodzaj pompy ciepła, jaki będą wybierać – od tego bowiem również będzie uzależniona kwota dotacji. W przypadku pomp ciepła powietrze/powietrze maksymalna kwota dotacji to tylko 4400 zł. Natomiast w przypadku pomp ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej maksymalna kwota dotacji wyniesie nawet 19400 zł.

Wzrosną również kwoty dofinansowania w zależności od wielkości gospodarstwa domowego i wielkości przychodów. 

  • Gospodarstwa o najniższych dochodach (miesięczny dochód nie może przekraczać 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym) maksymalna dotacja przy pełnej termomodernizacji wzrośnie z 79 do 135 tys. zł. 
  • Przy podwyższonym dofinansowaniu próg dochodowy wzrośnie z 1564 do 1894 zł na osobę (gospodarstwo wieloosobowe) i z 2189 do 2651 zł (gospodarstwo jednoosobowe) – maksymalna dotacja wzrośnie z 47 do 99 tys. zł
  • W przypadku najwyższego wsparcia progi wzrosną z 900 do 1 090 zł (gospodarstwa wieloosobowe) i z 1260 do 1 526 zł (gospodarstwa jednoosobowe). 

Zmiany obejmą również przydzielanie kredytów na inwestycję. Od nowego roku będzie możliwe uzyskanie kredytu bankowego z dodatkową dotacją na częściową spłatę zobowiązań, pod warunkiem, że inwestycje zostały rozpoczęte najpóźniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku w banku.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Prezydenci i premierzy” o inflacji. „Zgodnie z podręcznikiem, to trzeba by było poczekać” Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *