Co z dalej ze sprzedażą VeloBanku? Media: Amerykanie faworytem

Proces sprzedaży VeloBanku powoli dobiega końca. Faworytem do zakupu instytucji powstałej po restrukturyzacji Getin Banku ma być amerykański fundusz inwestycyjny Cerberus – informuje Business Insider Polska. Jednym z wymagań, jakie mogą zostać postawione przed inwestorem, może być wprowadzenie banku na giełdę. Zdjęcie

Nowym właścicielem VeloBanku może zostać amerykański fundusz inwestycyjny Cerberus /Wojciech Olkuśnik /East News

Nowym właścicielem VeloBanku może zostać amerykański fundusz inwestycyjny Cerberus /Wojciech Olkuśnik /East News Reklama

Nowy właściciel VeloBanku ma zostać wyłoniony do końca marca. Taka data została ustalona przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) już na samym starcie procesu poszukiwania inwestora dla instytucji, co było także uzgadniane z Komisją Europejską.

Wspomniany bank powstał po przymusowej restrukturyzacji byłego biznesu Leszka Czarneckiego, czyli Getin Noble Banku. Wówczas większościowy pakiet udziałów przejął BFG, który szuka nowego właściciela dla spółki już od blisko roku.

Kto zostanie nowym inwestorem VeloBanku? Faworytem jest amerykański fundusz inwestycyjny

Natomiast faworytem do przejęcia 10. banku na polskim rynku ma być fundusz inwestycyjny z USA – Cerberus. Jak wskazuje Business Insider Polska, Amerykanie wyprzedzili w staraniach m.in. najbogatszego Polaka Michała Sołowowa, który wycofał się z ewentualnej transakcji na ostatniej prostej.

Reklama

Potencjalny nowy gracz w sektorze bankowym to fundusz private equity powstały w USA w latach 90. Cerberus ma już doświadczenie w inwestowaniu w instytucje finansowe, ponieważ w jego szerokim portfolio udziałów znajdują się akcje m.in. Deutsche Banku czy Commerzbanku, w skład którego wchodzi znany polskim klientom mBank. Dodatkowo na początku tego roku jeden z kontrolowanych przez Cerberusa podmiotów – My Money Group – przejął brytyjski bank HSBC działający we Francji. 

Jednocześnie BFG rozważa inny scenariusz, w którym to Cerberus kupuje większościowy pakiet udziałów w VeloBanku, ale nie będzie w nim jedynym akcjonariuszem. Pomniejsze pakiety miałyby trafić bowiem do Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju czy do International Finance Corporation, czyli organizacji wchodzącej w skład Banku Światowego. 

Nim jednak transakcja zostanie sfinalizowana, odpowiednią zgodę dla nowego właściciela VeloBanku musi wydać Komisja Nadzoru Finansowego. Organ ten również postawi przed inwestorem szereg wymogów, które będzie musiał spełnić. Jednym z najważniejszych punktów na takiej liście będzie wzmocnienie kapitału banku. 

Innym zobowiązaniem inwestorskim może być wymóg wprowadzenia VeloBanku na giełdę. Pod tym względem instytucja ta jest wyjątkiem na tle swojej konkurencji z sektora. Takich doniesień nie chcą jednak komentować przedstawiciele KNF.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Koniec z zerowym VAT-em na żywność Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *