Bon energetyczny dla najuboższych. Będzie wypłacany jednorazowo

– Szykujemy bon energetyczny dla osób objętych ubóstwem energetycznym – powiedziała na antenie Polsat News minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, odnosząc się do częściowego odmrożenia cen energii elektrycznej planowanego od 1 lipca. Minister odniosła się do szczegółów wsparcia. Dowiadujemy się, że bon będzie przyznawany według kryterium dochodowego – co ważne, zróżnicowanego pod kątem liczby osób w gospodarstwie domowym. W centrum uwagi rządu jest zwłaszcza jedna grupa – jednoosobowe gospodarstwa emeryckie. Zdjęcie

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska mówiła o szczegółach bonu energetycznego / 	Artur Reszko    /PAP

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska mówiła o szczegółach bonu energetycznego / Artur Reszko /PAP Reklama

Po Wielkanocy pod obrady rządu trafi pakiet ustaw związany z cenami energii – zapowiedziała szefowa resortu klimatu. – W związku z cenami zaproponujemy nowe naliczenie taryf, jest przestrzeń do obniżki taryf – zapewniła.

– Mogę obiecać, że ceny energii będą akceptowane prawie dla wszystkich, a dla tych, dla których nie będą, będzie bon energetyczny. Szykujemy bon energetyczny dla osób objętych ubóstwem energetycznym, by kumulować pomoc właśnie tam, gdzie jest potrzebna – dodała minister, która była gościem programu „Graffiti” w Polsat News.

Reklama

Kto dostanie bon energetyczny i jakie będą kryteria przyznawania wsparcia?

Bonu energetycznego nie otrzymają wszyscy. O przyznaniu wsparcia będzie decydowało kryterium dochodowe, a ono też będzie zróżnicowane.

Będzie kryterium dochodowe, inne dla gospodarstw jednoosobowych, inne dla gospodarstw wieloosobowych, bo będziemy to przeliczać na członków rodziny, ale też promując trochę bardziej te gospodarstwa jednoosobowe – wyjaśniła minister Hennig-Kloska.

Szefowa resortu klimatu doprecyzowała, że chodzi o jednoosobowe gospodarstwa domowe takie, jak na przykład samotnych seniorów, w których ceny elektryczności i utrzymania ciepła w mieszkaniu „pożerają nawet 70 proc. wydatków”. – Liczymy jeszcze, na co nas stać, mamy dwa warianty. Minimalny wariant obejmie pomocą 3,5 miliona gospodarstw domowych – powiedziała.

Minister dodała, że bon energetyczny będzie wypłacany jednorazowo

Jak podkreśliła, wszelkie projekty związane z cenami energii po 30 czerwca będą przedstawiane zaraz po świętach, ponieważ proces legislacyjny musi zakończyć się do końca maja.

O idei bonu energetycznego pisał niedawno w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. „Środki budżetowe przeznaczane dotąd na mrożenie cen energii planujemy skierować do tych gospodarstw domowych, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji ekonomicznej i nie będą w stanie podołać nawet relatywnie niewielkiemu wzrostowi opłat” – wyjaśniał w piśmie z 25 marca.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 73: (Nie)widzialna ręka rynku. Spór trwa, kto ma rację? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *