Biedronka sprzedawała zakażone truskawki. Spożycie grozi wątrobie

Biedronka w ubiegłych dniach sprzedawała zakażone truskawki. O sprawie doniósł Główny Inspektorat Sanitarny, który na oficjalnej stronie przestrzegł przed spożywaniem świeżych truskawek sprowadzanych z Maroka. Owoce te pojawiły się jednak nie tylko w Biedronce. Zdjęcie

Biedronka sprzedawała zakażone truskawki. Spożycie grozi wątrobie. /123RF/PICSEL

Biedronka sprzedawała zakażone truskawki. Spożycie grozi wątrobie. /123RF/PICSEL Reklama

 • Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed świeżymi truskawkami z Maroka, które w ostatnich dniach można było kupić w Biedronce.
 • Sieciówka była jednym z dwóch odbiorców zakażonej partii owoców obok hurtowni Redenberg. Ta druga jednak całą dostawę zutylizowała.
 • Jeśli w ostatnich dniach kupowaliśmy truskawki w Biedronce, warto porównać dane z etykiety z tymi, które opublikował GIS.

Biedronka w ubiegłym tygodniu sprzedawała zakażone truskawki. Jak przekazał GIS, w jednej z partii świeżych truskawek z Maroka wykryto groźnego wirusa, który może wywoływać groźne dla zdrowia wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A).

Reklama

Zakażone truskawki nie tylko w Biedronce. Ale tylko Biedronka je sprzedawała

Wydane 19 marca ostrzeżenie GIS dotyczy jednej partii świeżych truskawek z Maroka, które sprzedawane były w Polsce. Oprócz Biedronki zakażone truskawki znaleźć można było również w hurtowni Redenberg, choć jak podaje GIS na oficjalnej stronie, hurtownia zutylizowała całość dostawy po tym, jak w owocach wykryto uchybienia jakości.

Sprzedaż zakażonych truskawek odbywała się w sklepach sieci Biedronka, jak wskazuje GIS, prawdopodobnie w dniach 11-12 marca. Jednak zakażone owoce nie pojawiły się we wszystkich sklepach. Zgodnie z komunikatem truskawki z wirusem wywołującym WZW typu A trafiły do sklepów w trzech województwach. To Pomorze, Podlasie oraz Mazowsze.

Jak przekazał GIS, „organy urzędowej kontroli żywności prowadzą dalsze postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie”.

Czy mam zakażone truskawki w domu? Jeśli kupiłeś je w Biedronce, sprawdź etykietę

Jeśli w ostatnich dniach kupiliśmy w Biedronce truskawki, warto sprawdzić etykietę, by upewnić się, że nie przynieśliśmy do domu zakażonych owoców. Główny Inspektorat Sanitarny wskazuje, że na etykiecie zakażonych owoców znaleźć można następujące dane:

 • nazwa produktu: Truskawki świeże 500 g
 • numer partii: 0000/13-3120/2095
 • kraj pochodzenia: Maroko
 • importer: Dai Fruits SL Av. Ojos Negros 41, Sagunto, Valencia, 46520, Hiszpania

Wirusowe zapalenie wątroby typu A. Spożycie zakażonych truskawek może wywołać te objawy

W wypadku, gdy faktycznie kupowaliśmy w Biedronce truskawki z Maroka i je zjedliśmy, warto obserwować reakcję organizmu. Co gorsza, wirus wywołujący chorobę jest odporny na działanie czynników zewnętrznych jak temperatura czy substancje chemiczne. Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A charakteryzuje się odpowiednimi objawami, które powinny wystąpić po spożyciu wirusa doprowadzającego do WZW typu A.

GIS na oficjalnej stronie tłumaczy, że najczęstsze objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A u osób dorosłych to:

 • żółtaczka, czyli żółtawy odcień skóry (stąd wymienną nazwą dla WZW typu A jest „żółtaczka pokarmowa”),
 • gorączka,
 • nudności,
 • brak apetytu,
 • męczliwość.

Objawy pojawiają się od 2 do 7 tygodniu po spożyciu zakażonego pokarmu. GIS wyjaśnia, że objawy występować mogą przez całe tygodnie. 15 proc. pacjentów mierzy się z nimi przez nawet 9 miesięcy, podczas gdy do 90 proc. zakażonych WZW typu A nie ma objawów lub te są niespecyficzne, a żółtaczka nie występuje.

Przemysław Terlecki

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Jak to jest z intuicją sprawiedliwościową? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *