BFG informuje: Są chętni do zakupu VeloBanku, rozpoczęła się ich analiza

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) poinformował o wpłynięciu ofert kupna VeloBanku. Rozpoczęła się ich analiza, a sama sprzedaż VeloBanku powinna nastąpić do końca marca br. Zdjęcie

Są chętni na kupno VeloBanku. Sprzedaż powinna nastąpić do marca br. /Wojciech Olkuśnik /East News

Są chętni na kupno VeloBanku. Sprzedaż powinna nastąpić do marca br. /Wojciech Olkuśnik /East News Reklama

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) otrzymał wiążące oferty kupna VeloBanku i rozpoczyna ich analizę – poinformował BFG. Jak zaznaczył Fundusz, sprzedaż banku ma nastąpić do końca marca br.

Jak przypomniał BFG w komunikacie, do sprzedaży banku zgodnie z planem i zobowiązaniami wobec Komisji Europejskiej, ma dojść nie później niż do końca marca. Fundusz podkreślił, że proces nie wpływa na obsługę klientów VeloBanku. Jest ściśle monitorowany przez przedstawicieli Komisji Europejskiej, Fundusz pozostaje z nimi w bieżącym kontakcie – zaznaczył BFG.

Reklama

VeloBank powstał w wyniku restrukturyzacji dawnego biznesu Leszka Czarneckiego

VeloBank to podmiot, do którego zostały wniesione aktywa Getin Noble Banku – za wyjątkiem kredytów walutowych – w ramach procesu przymusowej restrukturyzacji tego banku. 30 czerwca 2023 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny ogłosił wszczęcie procedury sprzedaży VeloBanku. BFG ma 51 proc. tej instytucji, a 49 proc. należy do Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, który z kolei jest spółką ośmiu największych krajowych banków.

We wrześniu BFG informował, że otrzymał niewiążące oferty kupna VeloBanku, a po ich ocenie przystąpi do drugiej rundy procesu sprzedaży, czyli zaproszenia inwestorów do składania ofert wiążących.

VeloBank to instytucja finansowa powstała w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. 

W mediach już typowano potencjalnych inwestorów do zakupu VeloBanku

Dodajmy, że w procesie restrukturyzacji Getin Banku, do VeloBanku trafiły „dobre” aktywa (depozyty klientów i kredyty w złotych), a wydzielone zostały ciążące kredyty w walutach obcych (przede wszystkim frankowe).

Transakcja sprzedaży VeloBanku odbywa się pod kontrolą Komisji Europejskiej.

W mediach już wcześniej typowano potencjalnych inwestorów – miały to być amerykańskie fundusze private equity Cerberus i JC Flowers; mówiono też, że zainteresowany zakupem jest jeden z najbogatszych Polaków – Michał Sołowow.

W sprzedaży doradcą BFG jest JP Morgan.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: 8 lat w ZUS – podsumowanie prof. Gertrudy Uścińskiej Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *