Bezrobocie w styczniu wzrosło. Są najnowsze dane z resortu

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w styczniu wyniosła 5,4 proc. – podało w piątek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). To spadek względem tego samego miesiąca w ubiegłym roku. W porównaniu z grudniem stopa bezrobocia jednak wzrosła. Zdjęcie

W Polsce w styczniu 2024 roku wzrosła stopa bezrobocia /Piotr Kamionka/REPORTER /Reporter

W Polsce w styczniu 2024 roku wzrosła stopa bezrobocia /Piotr Kamionka/REPORTER /Reporter Reklama

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w styczniu 2024 roku osiągnęła poziom 5,4 proc. – wynika ze wstępnych danych resortu. Informację MRPiPS podało w mediach społecznościowych.

Jak wskazano w komunikacie, w porównaniu do stycznia 2023 roku stopa bezrobocia była niższa o 0,1 pkt. proc. W rejestrach bezrobotnych w końcu stycznia bieżącego roku było o 19,8 tys. mniej bezrobotnych niż rok wcześniej. 

Bezrobocie rośnie drugi miesiąc z rzędu

Ale w porównaniu miesiąc do miesiąca bezrobocie w Polsce wzrosło. Zgodnie z poprzednim odczytem ministerstwa, w grudniu 2023 roku było na poziomie 5,1 procent. Był to pierwszy od dłuższego czasu wzrost stopy bezrobocia. Wcześniej, od czerwca 2023 roku stopa bezrobocia pozostawała na poziomie 5 procent. 

Reklama

W styczniu 2023 roku stopa bezrobocia wzrosła z 5,2 proc. w grudniu 2022 roku do poziomu 5,5 procent. Następnie przez pierwsze półrocze bezrobocie stopniowo spadało.

Przy publikacji odczytu za grudzień resort wskazywał, że zwykle w miesiącach zimowych, m.in. ze względu na koniec prac sezonowych, obserwowany jest nieznaczny wzrost bezrobocia. „Jest to zjawisko cykliczne i naturalne” – wskazano w komunikacie. 

Jak podało w piątek MRPiPS, w styczniu 2024 roku przybyło też wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, które pracodawcy zgłosili do urzędów. Było ich 96,4 tysiące – o 28,4 tys. więcej niż miesiąc wcześniej i o 4,5 tys. więcej niż w styczniu 2023 roku.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Czy działanie WOŚP to dowód, że państwo abdykowało? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *