Akcyza zostanie rozszerzona. Resort ujawnił, co zdrożeje

Akcyza już niebawem zostanie rozszerzona, jak zapowiedziało Ministerstwo Finansów. W oficjalnym komunikacie resort wskazał, że podatkiem objęty zostanie kolejny produkt szczególnie popularny wśród młodzieży. Opodatkowanie ma zostać nałożone od początku przyszłego roku. Zdjęcie

Akcyza zostanie rozszerzona. Resort ujawnił, co zdrożeje /123RF/PICSEL

Akcyza zostanie rozszerzona. Resort ujawnił, co zdrożeje /123RF/PICSEL Reklama

  • Od 1 stycznia 2025 roku w życie wejść ma opodatkowanie akcyzą kolejnego produktu szczególnie popularnego wśród młodzieży.
  • Resort proponuje, by akcyza wyniosła 200 zł za kilogram beztytoniowych saszetek nikotynowych.
  • Zanim opodatkowanie wejdzie na dobre w życie, Ministerstwo Finansów zachęca branżę do konsultacji w sprawie podatku.

Od początku 2025 roku akcyza ma zostać rozszerzona. Jak ujawnił w oficjalnym komunikacie resort finansów, podatek zostanie nałożony na nowy produkt z branży używek. Mowa o beztytoniowych saszetkach nikotynowych, które furorę robią przede wszystkim wśród młodzieży.

Reklama

Akcyza rozszerzona od 2025 roku. Oto, co zdrożeje

Ministerstwo Finansów wskazuje, że rynek produktów zawierających nikotynę szybko się rozszerza. Jednym z najnowszych towarów, który nie zawiera tytoniu, a pełny jest nikotyny, są tzw. snusy, czyli saszetki nikotynowe.

Te sprzedawane są w małych, płaskich puszkach. Saszetki nie są przeznaczone do zjedzenia, a do ssania. Wśród młodzieży powszechne jest też wkładanie ich sobie za wargę pod dziąsło, by nikotyna przedostawała się przez śluzówkę do krwiobiegu.

Opodatkowując saszetki nikotynowe resort chce uregulować produkcję i obrót tym towarem. Opodatkowanie ma wejść od 1 stycznia 2025, jednak zanim zacznie obowiązywać, Ministerstwo Finansów zachęca producentów i sprzedawców do wzięcia udziału w konsultacjach.

– Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie zmian w ustawie o podatku akcyzowym. Celem zmiany jest uregulowanie produkcji i obrotu beztytoniowymi wyrobami zawierającymi nikotynę, które w obecnym stanie prawnym nie są opodatkowane podatkiem akcyzowym – wskazał resort w komunikacie.

200 zł za kilogram saszetek nikotynowych. Tyle podatku chce liczyć Ministerstwo Finansów

Zgodnie z propozycją resortu, akcyza na saszetki nikotynowe ma być obliczana na podstawie ich ilości wyrażonej w kilogramach. Od początku 2025 roku podatek wynieść ma 200 zł za kilogram tego produktu, jak wskazano w oficjalnym komunikacie. Opodatkowanie nie będzie jednak dotyczyło ich wytwarzania przez konsumenta ręcznie w gospodarstwie domowym na własne potrzeby.

Przemysław Terlecki 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: Kobiety na rynku pracy Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *