Abp Jędraszewski planuje emeryturę. Remontuje polskie „Castel Gandolfo”

Arcybiskup Marek Jędraszewski ustąpi ze stanowiska metropolity krakowskiego za niespełna 100 dni. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, duchowny wybrał już swoją przystań na emeryturę. Ma on zamieszkać w rezydencji przyległej do parafii św. Floriana w Krakowie, którą tamtejsi księża porównali do papieskiej willi we włoskim miasteczku Castel Gandolfo. Zdjęcie

Abp Marek Jędraszewski już niedługo przejdzie na emeryturę. Według informacji "Gazety Wyborczej", zamieszka on w rezydencji w ścisłym centrum Krakowa / Artur Widak / NurPhoto / NurPhoto via AFP /AFP

Abp Marek Jędraszewski już niedługo przejdzie na emeryturę. Według informacji „Gazety Wyborczej”, zamieszka on w rezydencji w ścisłym centrum Krakowa / Artur Widak / NurPhoto / NurPhoto via AFP /AFP Reklama

Jak przypomina dziennik, abp Jędraszewski już niedługo ma przejść na emeryturę. Przestanie on kierować krakowską kurią dokładnie 24 lipca br., czyli za ponad 100 dni. Natomiast duchowny nie zamierza opuszczać stolicy województwa małopolskiego. Według informacji „GW”, abp Jędraszewski pozostanie nawet w ścisłym centrum miasta. 

Na swój dom miał on wybrać plebanię, stojącą tuż przy parafii św. Floriana. Kościół oraz okoliczne tereny mieszczą się przy ul. Warszawskiej, czyli w samym sercu Krakowa, zaledwie kilkaset metrów od budynku dworca głównego. Te informacje gazeta potwierdziła u kilku krakowskich duchownych, którzy z uwagi na tematykę prosili o anonimowość.

Reklama

Abp Jędraszewski przechodzi na emeryturę. Remontuje polskie „Castel Gandolfo”

Rozmówcy „GW” wskazywali również, że we wspomnianej rezydencji są właśnie prowadzone prace remontowe. Według zaleceń przekazanych przez nowego mieszkańca, którym ma być abp Jędraszewski, połączono dwa osobne lokale w jeden, co daje ponad 200 metrów kwadratowych powierzchni mieszkaniowej. Dodatkowo do dyspozycji lokatora pozostaje ogród o powierzchni jednego hektara. Całość jest otoczona wysokim murem, który oddziela nieruchomość od ulic centrum Krakowa. 

Wcześniej w plebanii opisywanej parafii mieszkał były jej proboszcz ksiądz Grzegorz Szewczyk. Jak wskazali krakowscy duchowni, początkowo spodziewali się, że jego miejsce zajmie jego następca, jednak plany się zmieniły, co mają potwierdzać częste wizyty abp. Jędraszewskiego w rezydencji przy ul. Warszawskiej. W opinii jednego z rozmówców „GW”, już po remoncie oraz biorąc pod uwagę lokalizację nieruchomości, będzie ona przypominała letnią, papieską rezydencję w miasteczku Castel Gandolfo.

– Plebania położona jest w ścisłym centrum, w miejscu świetnie skomunikowanym, bo w pobliżu jest dworzec kolejowy, ale jednocześnie to teren odgrodzony od miasta murem, za którym kryje się też ogród. Istne Castel Gandolfo – powiedział jeden z księży, który prosił o anonimowość. 

Zgodnie z kościelnym prawem, każdy biskup, który odchodzi na emeryturę może domagać się od diecezji zapewnienia lokum. Poprzednik abp. Jędraszewskiego, czyli kardynał Stanisław Dziwisz przeniósł się do mieszkania w kamienicy sióstr sercanek, która znajduje się niedaleko Wawelu.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 74: Flipper. Wróg publiczny numer jeden? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *