Raport „Rola i wyzwania działów zakupów w Polsce” został przygotowany przez Antal, Sodexo oraz Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Logistyki i Zakupów (PSML).
W dokumencie zwrócono uwagę na rosnące zapotrzebowanie w naszym kraju na specjalistów odpowiedzialnych za procesy zakupowe. Owe zapotrzebowanie napędza wzrost liczby centrów usług wspólnych oraz rozwój międzynarodowych firm w Polsce.
Atrakcyjne zarobki już na starcie
Aby przyciągnąć najlepszych kandydatów, firmy oferują konkurencyjne wynagrodzenia już na początku kariery. Blisko trzy czwarte specjalistów (72 proc.) pozytywnie ocenia perspektywy rozwoju zawodowego w sektorze zakupów. 26 proc. z nich uznaje je za bardzo dobre.
W raporcie wskazano, że menedżerowie ds. zakupów zarządzają często bardzo dużymi budżetami. Co trzeci z nich dysponuje środkami przekraczającymi 50 mln zł.
Polski specjalista jest zazwyczaj zaangażowany w szeroki zakres działań, takich jak zakupy surowców i materiałów produkcyjnych oraz negocjowanie najlepszych cen i warunków zakupu.
– Ich praca, niegdyś skupiona głównie na negocjacjach i logistyce, ewoluuje w kierunku strategicznego zarządzania i optymalizacji procesów zakupowych. Efektywność działania przedsiębiorstw zasadniczo zależy od sprawnej organizacji zakupowej, która nadzoruje procesy wewnętrzne i wspiera podejmowanie decyzji strategicznych – komentuje Artur Skiba, prezes Antal.
Przedstawicielka Sodexo Polska zwraca uwagę, że zapotrzebowanie na specjalistów ds. zakupów gwałtownie wzrosło od czasu wybuchu pandemii. – Jednym z przejawów tego zjawiska jest wzrost wynagrodzeń osób zajmujących się łańcuchem dostaw o jedną dziesiątą. To jeden z największych przyrostów płac, jaki zaobserwowano na początku dekady – podkreśla Monika Droździak, dyrektorka z Sodexo Polska.
Droździak zwraca uwagę, że w branży IT wzrost zarobków na przestrzeni ostatniego roku wyniósł 1 proc.
Dane przedstawione w raporcie są wynikiem ankiety przeprowadzonej na przełomie marca i kwietnia 2024 roku wśród ponad 900 specjalistów i menedżerów działów zakupowych.