Allegro i InPost prowadzą rozmowy na temat nowego porozumienia o współpracy. Planuje się, że będzie ono obowiązywać do końca 2031 roku, zastępując obecne, zawarte na siedem lat w 2020 roku. Obie firmy wydały list intencyjny, w którym między innymi informują o wstrzymaniu trwającego między nimi sporu.

W czwartek Allegro przekazało w komunikacie giełdowym informację o podpisaniu z InPostem listu intencyjnego o charakterze niewiążącym. Aktualna umowa, dotycząca dostarczania zakupów za pośrednictwem InPostu, ma zostać zastąpiona nową, która będzie ważna do 2031 roku. „List odzwierciedla wspólne zamiary stron dotyczące wypracowania w najbliższych miesiącach nowej umowy ramowej, która będzie regulować relacje między stronami w obszarze usług dostaw poza domem (out-of-home)” — podała firma Allegro w komunikacie, do którego odniosły się Wirtualne Media.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo Powiem to panu pierwszemu, Brzoska zdradza co usłyszał od Marcona
Allegro i InPost wstrzymują spór i prowadzą negocjacje dotyczące umowy
Nowa umowa ma między innymi uwzględniać zredukowane ceny za dostawy oraz określać kwestie związane z ilością, przepustowością i standardem świadczonych usług. Według Allegro, ma ona zapewnić obu stronom „większą przewidywalność i bezpieczeństwo w kontekście długoterminowego planowania operacyjnego i finansowego” — informują Wirtualne Media.
W treści listu intencyjnego zawarto nie tylko informacje dotyczące samej umowy, ale również ustalenie obu firm o zawieszeniu toczącego się postępowania arbitrażowego na czas trwania rozmów kontraktowych.
Wspomniane postępowanie odnosi się do konfliktu, który trwa między firmami od zeszłego roku. InPost twierdził, że Allegro promuje na swojej platformie własne metody dostawy, co utrudnia klientom wybór sposobu otrzymania przesyłki. Operator sieci paczkomatów oszacował wysokość kary za utrudnianie wyboru opcji dostawy przez klientów na 98,7 mln zł. Allegro, jako największa platforma e-commerce w Polsce, uznało te roszczenia za bezzasadne i nie uiściło żądanej kwoty. Sprawa trafiła do sądu arbitrażowego.
— Staramy się uspokajać nastroje i nie podsycać atmosfery, w przeciwieństwie do tego, co robili nasi koledzy z Allegro i jakie kroki podjęli kilka miesięcy temu. Z drugiej strony, jako zarząd, mamy obowiązek chronić interesy akcjonariuszy — powiedział jesienią 2025 roku Rafał Brzoska na konferencji prasowej InPostu. — Jako zarząd mamy obowiązek reagować — dodał.
Rozstrzygnięcie sprawy w sądzie arbitrażowym było planowane do końca 2026 roku. Jednocześnie obie spółki prowadziły rozmowy biznesowe dotyczące ich współpracy. Obecnie spór został tymczasowo wstrzymany.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google.
