Gdy mamy zastrzeżony numer PESEL, zabezpieczamy się przed tym, że ktoś bezprawnie go wykorzysta. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina jednak, że zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w każdej chwili. Jednak, aby ponownie go zastrzec – trzeba czasem poczekać od 30 minut do 12 godzin.
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (EAST_NEWS, Jacek Slomion/REPORTER)
PESEL w aplikacji mObywatel można było zastrzec od listopada ubiegłego roku. Chodzi m.in. o walkę z wyłudzaniem pieniędzy poprzez zaciąganie np. kredytu na inną osobę bez jej wiedzy i zgody.
Zastrzeżony numer PESEL. Ministerstwo tłumaczy
„Gdy mamy zastrzeżony numer PESEL, zabezpieczamy się przed tym, że ktoś bezprawnie go wykorzysta. Warto zatem, aby nasz PESEL był stale zastrzeżony i cofać zastrzeżenie tylko wtedy, gdy chce się załatwić za jego pomocą jakąś sprawę. Wówczas nikt nie wykorzysta naszego numeru PESEL, nawet gdy go zna. Oznacza to, że między innymi nie weźmie na nas kredytu ani nie otrzyma duplikatu karty SIM” – przekonuje Ministerstwo Cyfryzacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Starcie miedzy Lewicą a Trzecią Drogą. "To się w jakiś sposób opłaca"
W specjalnym komunikacie przypomina jednak, że zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w każdej chwili. Jednak, aby ponownie go zastrzec – trzeba czasem poczekać od 30 minut do 12 godzin.
„Ta przerwa jest niezbędna, aby system działał sprawnie i aby zapobiec nadużyciom. Wyobraźmy sobie, że każda instytucja musiałaby co chwilę aktualizować dane. Mogłoby to prowadzić do błędów, które zagrażałaby bezpieczeństwu naszych danych. W innym przypadku ktoś mógłby udostępnić swoje dane do Profilu Zaufanego innej osobie podczas załatwiania kredytu. Druga osoba mogłaby wtedy szybko zastrzec PESEL, wprowadzić w błąd pożyczkodawcę i tym samym próbować uniknąć spłaty kredytu. Dzięki tej przerwie instytucje mają czas na to, by właściwie zaktualizować status, przeciwdziałać ewentualnym nadużyciom a nasze dane są bezpieczne” – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.
Zobacz także:
Podwyżki cen wody niemal w całym kraju. Sprawa ma drugie dno
Cztery miliony Polaków zastrzegło numer PESEL
Cztery miliony osób w Polsce zastrzegło swój numer PESEL. Resort cyfryzacji przekazał, że „zastrzeżenie PESEL to dobry i wygodny sposób na uchronienie się przed oszustwami i zabezpieczenie swoich finansów oraz nieruchomości”. Dodał, że numer PESEL można zastrzec na trzy sposoby: w aplikacji mObywatel, na stronie gov.pl lub stacjonarnie w urzędzie. Aby skorzystać z tej możliwości trzeba być osobą pełnoletnią i mieć zdolność do czynności prawnych. Zwrócono uwagę, że zastrzeżenie numeru PESEL jest bezpłatne i dobrowolne, a obywatele nie mają obowiązku tego robić.
Przypomniano również, że m.in. aby utworzyć nowy rachunek bankowy, wziąć kredyt lub pożyczkę lub kupić coś na raty należy cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL. Cofnięcie zastrzeżenia jest natychmiastowe i odbywa się w czasie rzeczywistym, również w nocy i w dni wolne od pracy – napisano. Dodano, że aby ponownie zastrzec PESEL po cofnięciu, należy zaczekać pół godziny.
Zobacz także:
Jest kolejny pomysł na składkę zdrowotną. Powrót do starych zasad, ale "na raty"
Zgodnie z przepisami, od 1 czerwca br. banki, instytucje kredytowe i notariusze przed zawarciem umowy lub podjęciem czynności muszą sprawdzać w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL, czy numer osoby, która chce zaciągnąć kredyt lub zrobić wpis do księgi wieczystej, został zastrzeżony. W przypadku, gdy ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel, którego numer został wykorzystany, nie będzie musiał spłacać zobowiązania