24. Konferencja Rynku Kapitałowego Bukowina 2024. Relacja na żywo

Od 6 do 9 marca w Bukowinie odbywa się konferencja rynku kapitałowego: „Ambicje Polski a potencjał ich realizacji – rynek kapitałowy w służbie gospodarce”. Organizatorem jest Izba Domów Maklerskich, zaś Bankier.pl – patronem medialnym wydarzenia. Będziemy relacjonować konferencję z naszego studia Bankier.TV i na stronie głównej Bankier.pl, a także w tym artykule. Zapraszamy!

Borys: Przyznaję się do trzech repolonizacji za mojej prezesury w PFR

/ Bankier.pl

Rozpoczęła się 24. Konferencja Rynku Kapitałowego (KRK) w Bukowinie Tatrzańskiej. Wśród gości są m.in. Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF, Paweł Nierada, pierwszy zastępca prezesa BGK, oraz Marek Dietl w roli jeszcze urzędującego prezesa GPW, Iwona Sroka jako przewodnicząca Rady Giełdy, a także Maciej Trybuchowski, prezes KDPW. Dzięki połączeniu online głos zabierze także minister finansów Andrzej Domański.

Redaktor naczelny Bankier.pl Andrzej Stec na krótko przed rozpoczęciem konferencji rozmawiał z szefem IDM SA Waldemarem Markiewiczem. Ten mówił sporo o regresie polskiego rynku kapitałowego, jego przyczynach. Zachęcamy do zapoznania się z tym wywiadem.

17:20 Panel "Rola Państwa na rynku kapitałowym – regulator czy aktywny uczestnik?"

"Przyznaję się do trzech repolonizacji za mojej prezesury w PFR. Jedno to jest PKL (Polskie Koleje Liniowe, przyp. red.), drugie to jest PES, trzecie to jest Pekao. Łącznie to jest 5 miliardów złotych. Cała reszta, 69 miliardów, popłynęła do sektora prywatnego. Ponad 90 proc. naszego finansowania wspierało prywatny sektor" – powiedział prezes PFR, Paweł Borys.

16:55 "Giełda to szansa dla demokratyzacji kapitalizmu". Omówienie raportu "Polski rynek kapitałowy od nowa. Odbudowa znaczenia i pozycji w gospodarce"

"Po pierwsze giełda daje korzyści dla firm i właścicieli. Przedsiębiorca, który od zera rozwinął swoją firmę, staje przed pytaniem: co dalej? Giełda rozwiązuje problem sukcesji, ale nawet jeśli tego problemu nie ma, to pozwala na dywersyfikacje majątku. Z drugiej strony mamy obywateli, którzy często giełdy nie rozumieją. Oni słyszeli 10 lat temu, że giełda to kasyno. Ja powiem od drugiej strony. Giełda to szansa dla demokratyzacji kapitalizmu" – mówił Maciej Bukowski, prezes Wise Europa.

24. Konferencja Rynku Kapitałowego Bukowina 2024. Relacja na żywo - INFBusiness

24. Konferencja Rynku Kapitałowego Bukowina 2024. Relacja na żywo - INFBusiness

Bankier.pl

"Mamy też spojrzenie krajowe. Rynek kapitałowy dodaje do poziomu PKB od 5 do 10 proc. dodatkowo. W USA jest to nawet więcej. Jeśli ktoś zadaje sobie pytanie, dlaczego USA są bardziej rozwinięte niż kraje Europy, to odpowiedzią jest właśnie rynek kapitałowy. Oni mają technologię rozwoju firm. W ciągu 5 czy 10 lat można tam stworzyć giganta światowego, zaczynając od zera. To nie było by możliwe w oparciu o kredyt bankowy. W Europie jesteśmy właśnie bardziej oparci o bankowość korporacyjną".

"Jeszcze w 2016 r. polski rynek kapitałowy był horrendalnie drogi. Na przykład jeśli kupowało się jednostkę uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, to się płaciło jak za zboże. Na szczęście to się zmieniło".

24. Konferencja Rynku Kapitałowego Bukowina 2024. Relacja na żywo - INFBusiness

24. Konferencja Rynku Kapitałowego Bukowina 2024. Relacja na żywo - INFBusiness

Bankier.pl

Co można poprawić w polskim rynku kapitałowym? "Według raportu przedstawianego przez Macieja Bukowskiego to m.in. zmiany podatkowe, większa dostępność raportów analitycznych i danych jako takich. To także pełna prywatyzacja większości spółek Skarbu Państwa poprzez giełdę, czyli tzw. uwłaszczenie Polaków. Raport wspomina też o integracji OFE, IKE i IKZE oraz PPK i PPE w dwa komplementarne produkty. Ponadto autorzy proponują nowy nadzór. To znaczy wydzielenie części kapitałowej z UKNF, tak by skontrować się tylko na rynku kapitałowym i kwestiach kluczowych dla rozwoju GPW" – podsumowuje Michał Kubicki, analityk Bankier.pl.

15:45 Wiceprezes Pekao: Polska gospodarka powinna wykorzystać swoją szansę. Konferencja "Budowa autonomii strategicznej UE – wyzwania i szanse dla Polski"

Bez węgla koksowego nie ma stali i przemysłu ciężkiego, a zbrojenia są istotnym elementem autonomii strategicznej Unii Europejskiej. Te branże kłócą się zaś z Zielonym Ładem i kwestiami ESG.

"W naszej (unijnej) polityce nie ma finansowania chociażby kopalni czy węgla koksowego i jest to duży problem, jeśli chodzi o Unię Europejską. Dlatego rozmawiamy z inwestorami amerykańskimi. Oni nie mają żadnego problemu, żeby w nas zainwestować" – mówi Aleksander Korsak z JSW.

"Polska powinna w 100% korzystać z tego, co się dzieje dookoła" – mówi Jarosław Fuchs, wiceprezes Pekao. "Mamy wojnę, dlaczego nam przemysł ma nie dostarczać amunicji, broni, mundurów, skoro robią to wszyscy inni. Dlaczego mamy być obok tego. To jest szansa dla nas wszystkich. Historia uczy nas, że gdy skończy się wojna na Ukrainie, a życzę im tego, żeby szybko się skończyła, to zaraz wybuchnie gdzieś nowa. I ten nasz przemysł, który produkował dziś np. dla Ukrainy, może produkować gdzieś na inne rynki" – dodaje.

24. Konferencja Rynku Kapitałowego Bukowina 2024. Relacja na żywo - INFBusiness

24. Konferencja Rynku Kapitałowego Bukowina 2024. Relacja na żywo - INFBusiness

Bankier.pl

Czy wspólny unijny budżet na zbrojenia jest możliwy? Zdaniem Mateusza Szczurka trudno to ocenić. "To my jesteśmy na froncie czy potencjalnym froncie, więc nam zależy najbardziej. Dlaczego Portugalczyk ma płacić do takiego unijnego funduszu? Na przykład dlatego że Portugalczyk czy Hiszpan może dostać fabrykę amunicji w swoim kraju, która z taktycznego czy strategicznego punktu widzenia może być dla nas nawet lepsza w tamtym miejscu, ponieważ znajdzie się w oddaleniu od potencjalnych działań wojennych. Jednocześnie złagodzi to tę niechęć i różnice w podejściu do zbrojeń w różnych częściach Europy" – proponuje.

PFR angażuje się w transformację energetyczną

PPK to niejedyny temat, który interesuje Polski Fundusz Rozwoju. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy redaktowa naczelnego Bankier.pl Andrzeja Steca z Pawłem Borysem.

Czy możemy liczyć na mocną falę wielkiej hossy?

Rynek odżył, ale co będzie głównym czynnikiem decydującym o kolejnych wzrostach? Jaką rolę odegra PPK? Jakie będą dalsze posunięcia "kapitału zagranicznego". Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

– Jestem optymistą, więc w to wierzę. […] Wydaje mi się, że fala przed nami – ocenia Radosław Olszewski, prezes zarządu Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. w rozmowie z redaktorem naczelnym Bankier.pl Andrzejem Stecem.

Przeczytaj także

Jaka jest różnica między ETF-ami a zwykłymi funduszami inwestycyjnymi i jakie są ich zalety? Wywiad Andrzeja Steca z Tomaszem Wróblem

13:30 Colin Ellis: Czeka nas teraz miękkie lądowanie

Spojrzenie makroekonomiczne na światową gospodarkę w najbliższych kwartałach przedstawił kolejny gość XXIV Konferencji Rynku Kapitałowego – Colin Ellis – Global Credit Strategist w Moody’s Investors Service Ltd.

"W sposobie, w jaki patrzysz na gospodarkę i rynki finansowe, zawsze jest więcej niż jedna historia. Chciałem więc przedstawić, co myślimy" – zastrzega strateg Moody’s. – "Naszym zdaniem czeka nas teraz miękkie lądowanie. Uważamy, że gospodarka światowa została wzmocniona. Nadal jest kilka słabych punktów i jest kilka rzeczy, którymi należy się denerwować. W naszej najnowszej prognozie, którą opublikowaliśmy zaledwie w zeszłym tygodniu, spodziewamy się, że w niektórych częściach świata sytuacja będzie równie zła, jak w tym roku, a następnie wzmocni się w 2025 r. Uważamy również, że widzieliśmy najgorszy już cykl kredytowy. Uważamy, że wskaźnik niewypłacalności mógł już osiągnąć swój szczyt i wyjaśnię, dlaczego tak myślimy, ale istnieją pewne zmiany i pewne możliwości" – mówił Ellis.

"Po pierwsze myślę, że musimy przyznać, że poziom ryzyka na rynkach kapitałowych będzie na stałe wyższy niż prawdopodobnie w przeszłości. Zasadniczo przechodzimy ze świata, w którym w okresach niekryzysowych wskaźniki niewypłacalności mogą kształtować się na poziomie około od 1% do 2%, do rzeczywistości, w której mogą kształtować się na poziomie od 3,5% do 4%. Musimy być tego świadomi, zwłaszcza jeśli staramy się budować kulturę ryzyka i edukować ludzi".

Przeczytaj także

Całe wystąpienie Collina Ellisa. "Fed rozpocznie obniżki stóp procentowych w drugim kwartale tego roku, a EBC może nawet nieco szybciej"

13:10 Jastrzębski (KNF): Program PPK jest interesującym przykładem sukcesu

"Edukacja jest warunkiem koniecznym, ale niewystarczającym dla rozwoju rynku i sama edukacja rynku nie zbawi. Konieczne są też inne działania" – rozpoczął swoje wystąpienie przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.

"Chciałem się podzielić taką refleksją nadzorczą, mówiąc o poszukiwaniu perspektywy rozwoju rynku kapitałowego. Przede wszystkim konieczne jest pobudzenie czy zwiększenie zainteresowania inwestowaniem na rynku kapitałowym. Tutaj w szczególności warto tę ofertę skierować do inwestorów detalicznych" – powiedział Jastrzębski.

24. Konferencja Rynku Kapitałowego Bukowina 2024. Relacja na żywo - INFBusiness

24. Konferencja Rynku Kapitałowego Bukowina 2024. Relacja na żywo - INFBusiness

Bankier.pl

"Zaufanie zakłada, że działania podejmowane przez firmę inwestycyjną muszą być podejmowane z korzyścią dla klienta. Jeżeli nie są podejmowane z korzyścią dla klienta, to mówiąc brutalnie -dochodzi nadużycia zaufania, który jest fundamentem tej relacji" – powiedział Jastrzębski, odnosząc się do definicji zrównoważonej relacji z klientami.

"Motywem przewodnim naszego spotkania jest to, jak zrobić, żeby klienci na rynek kapitałowy przychodzili, żeby na nim zostawali i żeby na niego wracali. Mówiąc publicystycznie, zadowoleni klienci, czyli tacy, którzy odnoszą korzyści, zawsze będą najlepszymi ambasadorami tego rynku kapitałowego i to jest moim zdaniem klucz".

"Uważam, że istotne są kwestie dotyczące przekazu marketingowego, w szczególności związane z tym, aby klient był chroniony przed w pewnym sensie pomieszaniem przekazu informacyjnego z przekazem marketingowym, często sponsorowanym" – zaznaczył przewodniczący KNF.

"Tematem, z którym powinniśmy się zmierzyć, jest poszerzenie oferty produktów dla klientów detalicznych. To jest poszerzenie produktów inwestycyjnych, które były dostępne dla szerokiej bazy inwestorów detalicznych. Te produkty z jednej strony mogłyby tworzyć atrakcyjną alternatywę dla obligacji skarbowych, a z drugiej strony mogłyby przekierowywać oszczędności w kierunku inwestycji. Program PPK jest interesującym przykładem sukcesu. Bardzo nas on cieszy, bo warto odnotować, że ten program rozwijał się – można powiedzieć – w skrajnie niesprzyjających warunkach zewnętrznych, a mimo to pozwolił zgromadzić wielkie kwoty, które pracują na rzecz gospodarki, ale też na rzecz na rzecz beneficjentów tych funduszy".

"Być może warto zastanowić się nad tym, jakie elementy tego programu PPK mogłyby zostać wykorzystane dla upowszechnienia idei wielkie masowego długoterminowego oszczędzania, także poza systemem zabezpieczenia emerytalnego. Może pewne elementy dałoby się przeszczepić też na inne na inne instrumenty inwestowania długoterminowego" – dodał Jastrzębski.

W innym wątku przewodniczący KNF powiedział: "Uważam, że powinniśmy mieć bardzo wysoko na agendzie technologie innowacyjne. W obszarze relacji między domami maklerskimi a zarządzającymi i klientami tematem przewodnim w tym obszarze jest sztuczna inteligencja. Uważamy, że sztuczna inteligencja to jest technologia, która ma potencjał do bycia rewolucją na miarę powstania internetu".

12:55 Prezes IDM: Mamy słaby rynek kapitałowy przez politykę

"Panuje przekonanie, że jest niska świadomość polityków odnośnie do roli rynku kapitałowego oraz nie ma wystarczającej determinacji polityki, by go rozwijać. Mamy z tym do czynienia w Polsce. Czy to jest ten czy tamten rząd, patrząc historycznie, to było to samo. W efekcie mamy słaby rynek kapitałowy" – powiedział na początku swojego wystąpienia prezes IDM Waldemar Markiewicz.

"Musimy odpowiedzieć sobie na dwa pytania: Czy giełda, jak każda firma, powinna maksymalizować zyski? Oraz drugie: czy ważniejsza jest międzynarodowa pozycja giełdy, czy wspieranie jej klientów? W zależności jak sobie odpowiemy, to tak powinniśmy podporządkować strategię giełdy. Pożądanym rozwiązaniem byłoby podporządkowanie strategii giełdy potrzebom jej klientów, to znaczy brokerów. Można to zrobić poprzez kontrolę krajowych brokerów nad giełdą. A jakby się ten model nie udał, to być może należy rozważyć ściągnięcie giełdy z giełdy. Jakieś rozwiązanie musimy znaleźć, bo giełda pełni rolę usługową. To domy maklerskie mają praktyczną wiedzę, jak giełda powinna działać i dobrze obsługiwać inwestorów, którzy są klientami domu w maklerskich" – mówił prezes IDM.

"Konieczne jest zwiększenie siły inwestorów instytucjonalnych dla wspierania efektywności spółek giełdowych. Efektywność ta ma kluczowe znaczenie dla inwestorów. Dlatego jest tak ważne, żeby rozwijać PPK, żeby budować silną branżę funduszy inwestycyjnych, bo inwestorzy instytucjonalni poprzez udział w radach nadzorczych wywierają presję efektywnościową na firmy" – mówił Markiewicz o presji na spółki ze strony inwestorów instytucjonalnych.

"Kluczowe znaczenie dla rozwoju rynku ma rozwój tych którzy go rozwijają czy obsługują emitentów. Chodzi więc o krajową branżę domów i biur maklerskich, bo podstawą zwiększenia produktywności kapitału jest pozyskiwanie spółek dla najbardziej innowacyjnych firm na rynku pierwotnym oraz na rynku wtórnym. To krajowe domy są kluczowe dla finansowania średnich i małych firm. To one dają serwis analityczny ważny dla wycen. Zagraniczne domy maklerskie, które obecnie dominują na giełdzie, nie są zainteresowane w pośrednictwie pozyskania kapitału dla małych i średnich firm, które są głównym źródłem tworzenia miejsc pracy w każdej gospodarce".

"Rozwój krajowego rynku kapitałowego to nie jest wybór, to jest konieczność. To wyzwanie, któremu musimy sprostać. Bez płynnego rynku polskie przedsiębiorstwa, szczególnie średnie i małe, które – powtarzam – są głównym miejscem tworzenia miejsc pracy, nie będą w stanie pozyskiwać finansowania na konkurencyjnych warunkach" – dodał prezes IDM.

"Wspierania budowy krajowego rynku kapitałowego ma wielkie znacznie dla wzrostu gospodarczego, opartego na wiedzy i innowacjach. Rynek kapitałowy ma wielkie znaczenie nie tylko ze względu na zwiększenie inwestycji, ale także dla zwiększenie produktywności tych inwestycji, co ma znaczenie dla jakości naszego życia" – zakończył Waldemar Markiewicz.

12:40 Wystąpienie ministra finansów. Domański zapowiada REIT-y

"Rynek kapitałowy ma w mojej ocenie kluczową rolę do odegrania dla wzrostu gospodarczego naszego kraju w najbliższych latach (…) Polska gospodarka była w znacznej mierze oparta na konsumpcji. Chcemy wzrostu gospodarczego bardziej zbilansowanego" – mówił minister finansów.

"My chcemy i potrzebujemy wyraźnego przyspieszenia inwestycji. Stopa inwestycji w ostatnich latach spadała do 17% w roku minionym. Moją rolą jako ministra finansów, jako osoby wpółodpowiedzialnej za Polską gospodarkę, są działania zmierzające do tego, aby ta stopa inwestycji rosła" – powiedział.

"Chciałbym, aby wzrost gospodarczy w Polsce w najbliższych latach oparty był nie tylko na środkach unijnych i nie tylko konsumpcji, ale również, a może nawet przede wszystkim, na rosnącej roli inwestycji. Wiemy, że Polska to doskonałe miejsce dla inwestycji. Coraz częściej wiedzą o tym również inwestorzy" – dodał.

24. Konferencja Rynku Kapitałowego Bukowina 2024. Relacja na żywo - INFBusiness

24. Konferencja Rynku Kapitałowego Bukowina 2024. Relacja na żywo - INFBusiness

Bankier.pl

"Potrzebujemy wyraźnego przyspieszenia inwestycji i mamy oczywiście potężny napływ środków ze strony Unii Europejskiej. 15 października Polska dokonała wyraźnego zejścia ze ścieżki miękkiej autokracji w kierunku powrotu do wartości europejskich. Dzięki temu te środki europejskie będą w najbliższych latach do polskiej gospodarki wpłynąć szerokim strumieniem" – podkreślił Domański.

"Rynek kapitałowy w Polsce ma do odegrania ogromną rolę. Rola i znaczenie rynku kapitałowego w Polsce w ostatnich latach były za niskie. Niektórzy mogą wręcz powiedzieć, że znaczenie polskiego rynku kapitałowego spadało, jeżeli relacja kapitalizacji polskiej giełdy do PKB spadła z 30% do 20%. Chcemy, aby giełda była miejscem, gdzie oszczędności zamieniane są na efektywne inwestycje. Wiemy, że bez sprawnie działającego rynku kapitałowego siła polskiej gospodarki i jej potencjał nie będzie w pełni wykorzystany. Również giełda nie rozwijała się z taką dynamiką, z jaką by mogła. Chcemy, aby spółek schodzących z parkietu było mniej, a spółek, które decydują się na IPO, było coraz więcej. Do tego potrzebne sa nowe regulacje, ale tez nowe instrumenty finansowe. Będziemy brać udział w pracach nad wdrożeniem REIT-ów i ETF-ów" – podsumował minister finansów.

Polska liderem cyberbezpieczeństwa?

Polska znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu National Cyber Security Index, czyli indeksu, który mierzy gotowość krajów do zapobiegania zagrożeniom i zarządzania incydentami cybernetycznymi. Czy rzeczywiście jest tak różowo i jesteśmy liderami cyberbezpieczeństwa? Jak sytuacja wygląda w instytucjach finansowych? W jaki sposób rozwój sztucznej inteligencji wpływa na poziom cyberbezpieczeństwa? Jakie są największe zagrożenia? O tym rozmawiamy z Bartoszem Kublikiem, wiceprezesem Związku Banków Polskich, w studiu Bankier.pl na XXIV Konferencji Rynku Kapitałowego.

Prezes Związku Banków Polskich: Wakacje kredytowe to błąd

Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich, uważa, że przedłużenie wakacji kredytowych to błąd. – Zwłaszcza kiedy ten rząd, w tej samej ustawie, znacząco wzmacnia Fundusz Wsparcia Kredytobiorców jako systemowe narzędzie pomocy, trwałej, rzeczywistej pomocy, z której klient może realną pomoc uzyskać, a nie chwilową ulgę, jak w przypadku wakacji kredytowych, raz na kwartał – mówi Tadeusz Białek. – Nie do końca rozumiem, dlaczego rząd promuje rozwiązanie, które zostało przygotowane przez ich poprzedników, i które miało wymiar stricte populistyczny – dodaje.

Prezes Związku Banków Polskich: Wakacje kredytowe to błąd

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *