Nadchodzi ważny termin dla przedsiębiorców. Do 30 listopada powinny zgłosić osoby do ubezpieczenia chorobowego. „Fakt” informuje, że jeżeli właściciele firm tego nie zrobią, to negatywne konsekwencje będą odczuwali cały rok.
Do 30 listopada przedsiębiorcy powinni zgłosić osoby do ubezpieczenia chorobowego (Getty Images)
Do 30 listopada przedsiębiorcy muszą zgłosić do ZUS-u swoich pracowników, którzy podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu.
Zasiłek chorobowy. Zbliża się ważny termin
Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne przysługuje każdemu, kto spełnia określone w przepisach warunki. Są to m.in.: zatrudnienie na umowę o pracę lub zlecenie, prowadzenie działalności gospodarczej, zarejestrowanie w Urzędzie Pracy w przypadku braku pracy, uczenie się, studiowanie, przebywanie na emeryturze, pobieranie zasiłku stałego z pomocy społecznej itd.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Bitwa o KNF. O co gra PiS? "Zapadają tam kluczowe decyzje"
„Fakt” przypomina, że jeżeli firma zatrudnia do 20 osób, to zasiłki chorobowe jej pracownikom wypłaci ZUS. W przypadku firm większych, gdzie pracuje powyżej 20 osób, to zasiłek będzie wypłacany przez pracodawcę.
Co ważne, jeżeli pracodawca zapomni i o terminie i nie zgłosi do ZUS odpowiedniej liczby pracowników, to taką możliwość będzie miał dopiero za rok.
„Oznacza to, że pracodawca przez cały rok nie rozliczy z ZUS-em kosztów wypłat zasiłków chorobowych między 30 listopada roku bieżącego, a 30 listopada roku następnego, kiedy będzie mógł dokonać korekty zgłoszeń” – informuje „Fakt”.
Zobacz także:
"Babciowe" tak, ale z poślizgiem. Wiemy, co z głośną obietnicą Tuska
Wielkość zasiłku uzależniona jest od zarobków osoby ubezpieczonej.
W 2022 r. w Polsce wystawiono 27 mln zwolnień lekarskich na łącznie 288,8 mln dni. To prawie 791 tys. 233 lat absencji. Blisko 1,3 mln L4 zarejestrowano ze względu na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania. Ale najczęstszą przyczyną były choroby układu kostno-stawowego i mięśniowego.