Kto przejmie VeloBank? Media: Jest krótka lista

Żaden z dużych polskich banków nie stanie do walki o przejęcie VeloBanku – ustalił Business Insider. O udziały w instytucji finansowej, która powstała po przymusowej restrukturyzacji stworzonego przez Leszka Czarneckiego Getin Noble Banku, powalczy polski miliarder Michał Sołowow i amerykańskie fundusze inwestycyjne. Zdjęcie

Kto kupi VeloBank? Do walki stają: Michał Sołowow i amerykańskie fundusze. Zdj. ilustracyjne /Wojciech Olkuśnik /East News

Kto kupi VeloBank? Do walki stają: Michał Sołowow i amerykańskie fundusze. Zdj. ilustracyjne /Wojciech Olkuśnik /East News

Reklama

Większościowym akcjonariuszem VeloBanku jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), który ma 51 proc. akcji. To właśnie BFG podejmie decyzję o wyborze ewentualnego nabywcy VeloBanku. Jednak do wzięcia jest cały pakiet akcji – także 49 proc. należące do Systemu Ochrony Banków Komercyjnych (uczestniczy w nim osiem największych banków komercyjnych w Polsce).

Co ważne, BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny) nie wydał do tej pory żadnego komunikatu dot. kandydatów do przejęcia VeloBanku.

Kto chce kupić VeloBank?

Kto będzie starać się o przejęcie VeloBanku? Z ustaleń „BI” wynika, że Michał Sołowow stanie do batalii o VeloBank wykorzystując kontrolowany przez siebie fundusz MS Galleon. Jego rywalami będą (to ponownie ustalenia „BI”) Cerberus oraz J.C. Flowers – amerykańskie fundusze private equity.

Zainteresowani mają rozpocząć badanie sytuacji finansowej i prawnej VeloBanku (tzw. due diligence) i dopiero po przeprowadzeniu tego procesu podejmą ostateczną decyzję i negocjacje w sprawie ceny, za którą ew. dokonają nabycie VeloBanku.

VeloBank – pozostałość po bankowym biznesie Leszka Czarneckiego

Przypomnijmy: jesienią 2022 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Działalność bankrutującego podmiotu została przeniesiona do powołanego przez BFG i osiem banków komercyjnych VeloBanku.

VeloBank trafił na sprzedaż. BFG do tej pory poinformował jedynie, że otrzymał niewiążące oferty zakupu i je ocenia.

Wcześniej spekulowano, że przejęciem VeloBanku będą zainteresowane dwa duże, działające w Polsce banki komercyjne – PKO BP oraz Credit Agricole. Spekulowano też, że o wzięcie VeloBanku będzie się starać Erste Group (Austria).

Michał Sołowow czy amerykańskie fundusze? Na decyzję jeszcze poczekamy

Jak donosi „BI”, do walki o akcje VeloBanku ma stanąć Michał Sołowow, który do tej pory był inwestorem w innych niż bankowa branżach.

Amerykańskie fundusze Cerberus i J.C. Flowers to z kolei „instytucje z branży”, które już inwestują w podmiotu bankowe (Cerberus jest większy – zarządza aktywami o wartości sięgającej 60 mld USD).

Cała transakcja sprzedaży VeloBanku najpewniej nie będzie procesem błyskawicznym. Oprócz wyboru potencjalnego kandydata przez BFG potrzebna będzie jeszcze zgoda Komisji nadzoru Finansowego (KNF).

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 49: Czym jest niewidzialna ręka rynku? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *