Po 18 latach starań o dziecko pomogła tylko sztuczna inteligencja

Jak podaje CNN, dzięki pomocy sztucznej inteligencji pewna para spodziewa się swojego pierwszego dziecka po 18 latach starań.

Po 18 latach starań o dziecko pomogła tylko sztuczna inteligencja

fot. Anatol Chomicz / / FORUM

Przez 18 lat para, która wolała pozostać anonimowa, szukała pomocy w klinikach leczenia niepłodności na całym świecie, poddając się licznym próbom zapłodnienia in vitro (IVF). Zabieg ten polega na pobraniu jajeczka kobiety i połączeniu go z plemnikiem w warunkach laboratoryjnych w celu rozwinięcia zarodka, który następnie umieszczany jest w macicy.

W ich przypadku próby zapłodnienia in vitro nie powiodły się z powodu azoospermii — stanu charakteryzującego się brakiem plemników w nasieniu. Podczas gdy standardowa próbka nasienia zawiera setki milionów plemników, mężczyźni z azoospermią mają tak minimalną liczbę plemników, że nie można ich wykryć nawet pod mikroskopem. Ich liczba może być nawet 100 milionów razy niższa niż normalnie.

Para ostatecznie zwróciła się o pomoc do Columbia University Fertility Center, które wykorzystuje innowacyjną technikę znaną jako STAR, wykorzystującą sztuczną inteligencję (AI). Technologia ta pomaga w wykrywaniu i pobieraniu ukrytego nasienia, nawet od mężczyzn, którzy wydają się go nie mieć.

Po zbadaniu próbki nasienia pod specjalnie zaprojektowanym mikroskopem system STAR — skrót od Sperm Tracking and Recovery — wykorzystuje szybką kamerę i zaawansowaną technologię obrazowania do analizy próbki, rejestrując ponad 8 milionów obrazów na godzinę w celu zlokalizowania plemników. System natychmiast izoluje plemniki w małej kropli medium, umożliwiając embriologom pobranie komórek, które w przeciwnym razie mogłyby pozostać niezauważone.

W tym konkretnym przypadku odkryto trzy plemniki i wykorzystano je do zapłodnienia jajeczek żony. Po implantacji zarodka ciąża przebiega bezproblemowo, a dziecko spodziewane jest w grudniu.

Coraz więcej placówek medycznych w USA stosuje sztuczną inteligencję, aby pomóc w ocenie jakości jajeczek lub ocenie zarodków podczas procedur zapłodnienia in vitro. Szacuje się, że partnerzy płci męskiej przyczyniają się do 40 procent przypadków niepłodności w Stanach Zjednoczonych, a około 10 procent mężczyzn zmagających się z niepłodnością doświadcza azoospermii. Większość z tych mężczyzn czuje się całkowicie zdrowo i normalnie. Nie mają problemów z funkcjami seksualnymi, a ich nasienie również wydaje się typowe. Tradycyjnie opcje leczenia azoospermii obejmowały inwazyjną operację polegającą na bezpośrednim pobraniu plemników z jąder lub poleganie na nasieniu dawcy

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *