Kolejny protest związków zawodowych w branży stalowej i innych energochłonnych sektorów ma się odbyć w Warszawie w środę (21 maja). Dominik Kolorz, przewodniczący Solidarności w Śląsku i Dąbrowie, stwierdził, że branża zbliża się do załamania i może „nie przetrwać do końca roku”.
/ Paulina Błaziak / INTERIA.PL
„Polskie huty nie angażują się ani w transformację energetyczną, ani w inicjatywy zbrojeniowe”
Największe związki zawodowe hut , w tym NSZZ „Solidarność”, organizują protesty w Warszawie. Pracownicy domagają się zakończenia fali zwolnień i ustalenia stałej ceny energii elektrycznej dla przemysłu poniżej 60 euro za megawatogodzinę. Zgodnie z informacjami ratusza, zgromadzenie ma się odbyć na rogu ulic Wiejskiej i Matejki, a marsz odbędzie się ulicami Matejki – Al. Ujazdowskie przed Kancelarią Premiera przy Al. Ujazdowskich 1/3.
Reklama
Dominik Kolorz, lider Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, w wywiadzie dla Radia Katowice podkreślił wyzwania stojące przed ciężkim przemysłem w Europie . Uważa, że zbyt surowa polityka klimatyczna Unii Europejskiej i napływ tańszych towarów z Chin i Ukrainy „zakłócają rynek”. Kolorz skrytykował również niekontrolowany wzrost cen energii, który ma wpływ na przemysł stalowy, który wzrósł o 80% w ciągu ostatnich pięciu lat. Zauważył, że „sektor stalowy jest szczególnie obciążony negatywnymi skutkami Zielonego Ładu”.
– Znajdujemy się w kompletnie niezrozumiałej sytuacji. Europa koncentruje się na zbrojeniach, a Polska również. Przechodzimy transformację energetyczną, stawiając te głupie wiatraki. A okazuje się, że polskie huty i huty nie są zaangażowane w transformację energetyczną ani, na razie, w dyskusje o zbrojeniach – zauważył Kolorz w wywiadzie dla Radia Katowice, o którym donosi Money.pl.
Ministerstwo Przemysłu ma propozycję. Czy pomoc publiczna będzie dostępna dla przemysłu ciężkiego?
Wcześniej w maju Ministerstwo Przemysłu opublikowało oświadczenie dotyczące postępów prac wieloresortowego zespołu pracującego nad rozwiązaniami dla sektora stalowego . „Strategia obejmuje sześć kluczowych obszarów: konkurencyjność, bezpieczeństwo, kwestie środowiskowe, energię, dekarbonizację i gospodarkę o obiegu zamkniętym. Dokument został omówiony z członkami zespołu i jest obecnie przygotowywany do publicznego rozpowszechnienia” – oświadczyło ministerstwo.
Ministerstwo bierze również udział w konsultacjach dotyczących Clean Industrial Deal. Ta inicjatywa UE ma na celu ustanowienie wytycznych dotyczących pomocy publicznej dla przemysłu ciężkiego . Proponowane środki obejmują zwiększenie konkurencyjności sektora stalowego, zwiększenie dostępu do ulg podatkowych dla energochłonnych sektorów oraz wsparcie rozwoju nowych mocy produkcyjnych.
Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. INTERIA.PL