Trendy na rynku pracy. Przedsiębiorcy muszą sprostać tym wyzwaniom

Do roku 2050 znaczna część populacji Polski będzie miała ponad 50 lat. Jednocześnie nowoczesne technologie są integrowane w przedsiębiorstwach w przyspieszonym tempie, co sprawia, że starszym pracownikom coraz trudniej jest dostosować się do tych zmian, co stwarza ryzyko wykluczenia, podczas gdy młodsi pracownicy obawiają się potencjalnej utraty pracy. Podczas wiosennej sesji Europejskiego Forum Nowych Idei, które obecnie odbywa się w Warszawie, uczestnicy panelu dyskutowali o panujących trendach na rynku pracy.

Strach ma wielkie oczy: jak nowe technologie odstraszają pracodawców i pracowników

fot. Katarzyna Wiązowska / / Bankier.pl

Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan stwierdza, że europejskie rynki pracy, pomimo trwających globalnych wstrząsów, wykazują znaczną odporność.

– Polska zajmuje trzecie miejsce wśród krajów, które osiągają dobre wyniki. Jednak ta podróż może być trudna. Jest to szczególnie prawdziwe, biorąc pod uwagę szybkie zmiany zachodzące na rynku pracy, w szczególności napędzane przez technologię – zauważył Mariusz Zielonka. – Ponadto starzenie się społeczeństwa staje się coraz bardziej widoczne. Do 2050 r. większość naszych obywateli będzie miała ponad 50 lat. Jednocześnie tempo transformacji przyspiesza, co stwarza ryzyko wykluczenia, szczególnie dla starszych pracowników, którzy mogą mieć trudności z dostosowaniem się. Dlatego też ustanowienie ram uczenia się przez całe życie jest konieczne.

Musimy wziąć pod uwagę srebrną gospodarkę

Li Andersson, poseł do Parlamentu Europejskiego i przewodniczący Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego, również opowiada się za wdrożeniem wyspecjalizowanej polityki rynku pracy uwzględniającej gospodarkę srebrną.

– Musimy wziąć pod uwagę potrzeby starszych pracowników – twierdzi Li Andersson. – Niezbędne jest zmodyfikowanie procesu rekrutacji dla nich i dostosowanie ich umiejętności do wymagań postępu technologicznego. Potrzebujemy ukierunkowanych inicjatyw uczenia się przez całe życie, a także programów przekwalifikowania i podnoszenia kwalifikacji zaprojektowanych tak, aby spełniać określone potrzeby. Celem jest zaangażowanie większości w ten proces do 2030 r. Obecnie tylko 11% starszych pracowników w wieku 55 lat i starszych nadal uczestniczy w edukacji.

Pracownicy powyżej 55 roku życia nie są zobowiązani

Li Andersson zauważa, że w wielu krajach wyzwania te są rozwiązywane na skalę ogólnokrajową.

– Małym i średnim przedsiębiorstwom często brakuje zdolności do inwestowania w

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *