Już w ten weekend nastąpi długo wyczekiwana zmiana czasu z zimowego na letni. Od tej chwili dni staną się dłuższe. Kiedy przestawiamy zegarki?
Zmiana czasu z zimowego na letni zazwyczaj ma miejsce w ostatni weekend marca
Małgorzata Krzystała
Problem zmiany czasu budzi wiele kontrowersji i to już od dłuższego czasu. Polacy nie są fanami tego zwyczaju, a według badania CBOS z 2019 roku, aż 80% ankietowanych chciałoby zrezygnować z przestawiania zegarków. Jaki jest cel tej zmiany? Dwukrotna modyfikacja czasu umożliwia cieszenie się jaśniejszymi porankami i dłuższymi popołudniami z naturalnym światłem słonecznym przez cały rok. W Polsce zmiana czasu jest regulowana przez rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 roku dotyczące wprowadzenia i zniesienia czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.
Zmiana czasu na letni 2025. Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki?
Zmiana czasu na letni odbywa się jednocześnie we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Wynika to z Dyrektywy 2000/84/EC. Termin zawsze przypada na ostatni weekend marca. W tym roku przestawimy zegarki dokładnie 30 marca o godzinie 2:00 w nocy, co oznacza, że będzie to niedziela. Ważne jest, aby przesunąć wskazówki do przodu, czyli na godzinę 3:00. Oznacza to, że w niedzielę można będzie cieszyć się blisko 13 godzinami światła dziennego.
30 marca zakończony zostanie czas zimowy środkowoeuropejski, który obowiązywał od 27 października 2024 roku. Powrócimy do niego dopiero 26 października 2025 roku, w ostatnią niedzielę tego miesiąca. W przypadku urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, smartwatche czy laptopy, zmiana godziny nastąpi automatycznie. Ręczne przestawianie będzie konieczne tylko w przypadku tradycyjnych zegarków.
Jakie są skutki zmiany czasu?
Wiele osób krytykuje podział czasu na letni i zimowy, wskazując, że zmiany te zakłócają rytm dobowy. Negatywne skutki są szczególnie odczuwalne przez osoby mające trudności ze snem. Zmiana godzin snu wpływa także na obniżenie efektywności, co z pewnością wiedzą osoby pracujące w branży transportowej oraz logistycznej. Po zmianie czasu w ciągu następnych dni można odczuwać obniżoną wydajność oraz trudności z koncentracją. Niektórzy skarżą się również na gorsze samopoczucie i rozdrażnienie.
Obecnie wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej są zobowiązane do przestrzegania harmonogramu zmian czasu na lata 2022-2026, który został wydany przez Komisję Europejską. Choć wciąż trwają dyskusje nad rezygnacją z przestawiania zegarków, wiadomo, że ten zwyczaj będzie obowiązywał jeszcze co najmniej do końca przyszłego roku. W 2026 roku zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi 29 marca, natomiast zmiana z letniego na zimowy 25 października.
Od kiedy obowiązuje w Polsce zmiana czasu?
W naszym kraju zmiana czasu została po raz pierwszy wprowadzona w okresie międzywojennym, dokładnie w 1919 roku. Miała jednak charakter jednorazowy. Później zwyczaj ten kontynuowano w latach 1945-1949 oraz 1957-1964. W 1977 roku został on przyjęty na stałe, chociaż na nieco innych zasadach. Do 1995 roku zmiana czasu z letniego na zimowy nie odbywała się tak jak teraz, czyli w ostatnią niedzielę października, lecz miesiąc wcześniej – w ostatnią niedzielę września.