6 grudnia przybywa Mikołaj, zapowiadający nadejście Bożego Narodzenia.
Mikołajkowy weekend w Fabryce Norblina
Monika Kuc
W Warszawie familijnych atrakcji z tej okazji jest mnóstwo. Można w nich wybierać, aby oderwać się od codzienności.
Fabryka Norblina od piątku do niedzieli zaprasza na rodzinne oglądanie immersyjnej wystawy „Dali Cybernetics” w Art Box Experience. Przez trzy dni dzieci wchodzą na nią za darmo. Wystawa ożywia surrealistyczne obrazy Dalego, więc w przestrzeni wokół nas maszerują cienkonogie słonie, płonące żyrafy, mkną dzikie tygrysy i pojawiają się halucynogenne nadmorskie pejzaże z okolic Port Lligat w Katalonii, gdzie Salvador Dali mieszkał z Galą. Czas odmierzają jak w dziełach Dalego miękkie zegary. Konfiguracje obrazów obserwować można gołym okiem, przez okulary stereoskopowe 3 D i przez okulary VR. W jednej z wystawowych przestrzeni „kalejdoskopowa” sekwencja wykreowana została na podstawie najpopularniejszych dzieł Dalego przez sztuczną inteligencję.
7 i 8 grudnia Fabryka Norblina zaprasza najmłodszych i ich opiekunów na Mikołajkowy Weekend Mądrych Zabawek, który urozmaici wizyta Mikołaja i Pani Mikołajowej (o godz. 14), pozujących do zdjęć i rozdających słodycze.
W budynku Plater na poziomie -1 Smart Kids Store zaprasza na kreatywne warsztaty plastyczne, wznoszenia budowli i przebieranki. Młodzi odkrywcy będą mogli wziąć udział w pokazach naukowych o 13.30, a potem rozpocząć taneczną zabawę na Mini Disco o godz 15.30
W KinoGram odbędą się długo wyczekiwane polskie premiery „Wicked” i „Vaiana 2”. W sobotę w programie jest też specjalny koncert z udziałem Weroniki Bochat-Piotrowskiej – polskiego głosu kultowej Vaiany w animowanych filmach Disneya („Vaiana Skarb Oceanu” oraz „Vaiana 2”), która zaśpiewa m.in. piosenki „Pół kroku stąd” i „Nowy ląd”. Towarzyszyć jej będzie pianistka Karina Komendera. Koncert rozpocznie się 7 grudnia o godz. 15 (wstęp bezpłatny).
Na świątecznym jarmarku spotkać będzie można kolędników z zespołu Pięć Szóstych. W kolejny weekend, 14 i 15 grudnia,Fabryka Norblina zapowiada koncerty muzyki gospel międzynarodowego zespołu BrianPierre & The Fentress Experience Singers oraz chóru Sienna Gospel Choir. Nie zabraknie też choinki. Multimedialna drzewko o wysokości 8 metrów MK Illumination Polska ozdobiło ponad 10 tys. punktami świetlnymi, którymi można sterować z poziomu telefonu, tworząc różne ich układy.
Świetlne żywioły w MagicznymBotanicznym i pałacowy splendor w Wilanowie
Jeśli pociąga nas magia specjalnych świetlnych dekoracji, to polecamy wizytę w „MagicznymBotanicznym” w Ogrodzie Botanicznym UW w Al. Ujazdowskich 4 i Królewskim Ogrodzie Światła w Wilanowie wokół Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego
Jednorożec z MagicznegoBotanicznego
Jak w zeszłym roku tematem ledowych instalacji w „MagicznymBotanicznym” jest opowieść o czterech żywiołach, ale w obecnej odsłonie pojawia się też mnóstwo nowych postaci i motywów. Nad całością czuwa Flora – bogini rozkwitającej przyrody. Spacer można urozmaicić rodzinną grę z mnóstwem zagadek i niespodzianek, w których przewodniczką jest Flora i towarzyszący jej kolorowy ptak Rudzik.
W trakcie wędrówki pod drzewami i krzewami napotykamy świecące wiewiórki, zające, lisy, wilki, ale także ognistego smoka i świetlistego jednorożca. Niezwykła aura odrealnia Botaniczny, zamieniając go baśniowy ogród, wyczarowany przez Lumagicę.
Królewski Ogród Światła w Wilanowie jest pełen świetlnych instalacji korespondujących ze splendorem Pałacu Króla Jana III Sobieskiego. W rzęsiście oświetlonym Ogrodzie Południowym przy Oranżerii spotykamy mitologiczne postacie: Posejdona, Heraklesa, Wenus, Atenę, Apolla. Na tarasie górnym znajduje się Obserwatorium, umożliwiające odnalezienie swojego znaku Zodiaku. Instalacja „Zegar z Chronosem” nawiązuje do zainteresowań króla Jana III astronomią. Na tarasie dolnym podziwiać można Muzyczny Ogród Marzeń ze zmieniającymi kolory barokowymi rabatami i fontannami w rytm klasycznej muzyki. W Ogrodzie Różanym „rosną” fantastyczne kilkumetrowe kwiaty, kołyszące się nad naszymi głowami.
Kwiaty w jednym z mappingów w Wilanowie na fasadzie pałacu
Ściany pałacu ożywiają mappingi, m.in. „Król jest jeden” i „Powrót króla”. Mimo że Królewski Ogród Światła powtarza sporo zeszłorocznych motywów, są w nim także liczne nowe elementy. Spacer po nim to niezapomniane przeżycie.
W krainie Lego na PGE Narodowym
Z kolei PGE Narodowy zaprasza na Wystawę Budowli z Klocków LEGO®, prezentującej na powierzchni 2500 m kw. setki modeli różnych obiektów, m.in. najwyższe i najciekawsze budynki świata i figury superbohaterów. Najnowszą atrakcją jest replika PGE Narodowego w skali 1:200, zbudowana ze 100 tys. klocków Lego, którą niedawno osobiście odsłonił komentator sportowy Dariusz Szpakowski.
Makieta wiernie odwzorowuje wszystkie elementy, od biało-czerwonej fasady układającej się w napis „PGE NARODOWY”, po dach z charakterystyczną iglicą i telebimami. Wiernie odwzorowano tunele, którymi można dotrzeć do płyty stadionu, wejście dla VIP-ów, schody prowadzące do stadionu, a nawet… jego murawę. Nad tym modelem pracowało 10 osób przez 7 miesięcy.
Model PGE Narodowego z klocków Lego
Także jesienią wystawę wzbogaciła niezwykła replika rajdowego czerwonego Porsche 911 T Sobiesława Zasady zbudowanego w skali 1:1 z 500 tys. klocków lego, przypominająca, że w 1967 roku Zasada wygrał Rajd Gran Premio Argentino, startując w tym aucie.
Wystawa wyposażona jest też w trzy strefy zabawy klockami, gdzie każdy z miłośników klocków Lego może wypróbować własne kreacyjne siły i fantazję.