Brytyjski start-up Real Ice chce zatrzymać topnienie lodowców. Projekt za 10 mld dol. rocznie

Topnienie lodowców to zagrożenie dla klimatu całego świata

Topnienie lodowców to zagrożenie dla klimatu całego świata

Foto: AdobeStock

Michał Duszczyk

Ten nowatorski projekt został opracowany przez zespół badaczy z Centrum Naprawy Klimatu Uniwersytetu Cambridge. Naukowcy, we współpracy z Real Ice, już eksperymentują z technologią, która ma przeciwdziałać topnieniu lodu arktycznego.

Jak zatrzymać topnienie lodowców?

Pomysł, bazujący na wykorzystaniu podwodnych dronów napędzanych wodorem, polega na pompowaniu wody morskiej nad czapę lodową. Takie rozwiązanie miałoby prowadzić do ponownego tworzenia się warstw lodu. Eksperci zauważają, iż od dziesięcioleci Arktyka ociepla się szybciej niż reszta planety, a w miarę topnienia lodu powierzchnia morza pochłania więcej promieniowania słonecznego, co z kolei jeszcze bardziej przyspiesza proces topnienia. Ta swoista spirala to zagrożenie dla klimatu całego świata.

Brytyjski start-up sięga po niekonwencjonalną metodę licząc, iż jego projekt spowolni ten negatywny trend. Jego bezzałogowe statki, zasilane ekologicznym paliwem, miałyby podpływać do lodowców i od spodu wwiercać się w pokrywę. Po przewierceniu pompowałyby morską wodę ponad szelf lodowy, tworząc dodatkową warstwę zamarzającej powierzchni. W Real Ice mówią o tworzeniu „koca lodowego”.

Ogromne koszty walki ze zmianami klimatu

Kierujący projektem Andrea Ceccolini, który stoi również na czele innego start-upu – Stellar Fusion (działa w branży AI), przekonuje, iż jego metoda zdaje egzamin. Potwierdzają to również wstępne testy, jakie przeprowadzono w ciągu ostatnich dwóch lat. Przed Real Ice jednak sporo wyzwań. Po pierwsze, inżynierowie muszą wykazać, że proces ten działa nie tylko na małych obszarach eksperymentalnych, ale także na dużej przestrzeni. Podczas niedawnych prób start-up zdołał stworzyć około 1000 ton nowego lodu. To obszar wielkości boiska piłkarskiego – wynik z jednej strony obiecujący, ale z drugiej wciąż daleki od wymaganej skali.

Aby ją zwiększyć potrzeba potężnych nakładów. Według wstępnych szacunków, aby osiągnąć znaczący efekt na poziomie całego Oceanu Arktycznego, konieczne mogą być inwestycje rzędu 10 mld dol. rocznie. Kolejne testy zespół Ceccoliniego zaplanował na 2025 r.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *