Przedstawiciele Perceptive zapewniają, że robot jest bezpieczny i przekonują, że ich technologia „zrewolucjonizuje stomatologię”
Urszula Lesman
Robot – składający się z autonomicznego ramienia, napędzanego sztuczną inteligencją oraz obrazowaniem 3D – wykonał z powodzeniem pełny zabieg stomatologiczny na człowieku. To pierwszy taki zabieg na świecie.
Robot lepszy od dentysty?
Amerykańska firma Perceptive wyjaśnia, że jej technologia powstała by przeprowadzać dokładniejsze i szybsze zabiegi stomatologiczne, w tym wypełnienia i korony. Założyciel firmy dr Chris Ciriello powiedział, że robot „zwiększa precyzję i wydajność zabiegów stomatologicznych”. Firma otrzymała 30 mln dolarów finansowania od wielu firm z branży, a także od dentysty Edwarda Zuckerberga, ojca prezesa Meta Marka Zuckerberga. Firma współpracuje również z Harvard School of Dental Medicine i Instytutem Forsytha należącym do Amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego.
Firma twierdzi, że dzięki jej wynalazkowi w przyszłości zakładanie koron będzie można wykonać w zaledwie 15 minut. To ogromny postęp w porównaniu z obecną metodą wymagającą około dwugodzinnych wizyt u dentysty. Cała procedura zaczyna się od skanowania 3D zębów i ust pacjenta, rejestrując obrazy pod linią dziąseł. Obrazy z wstępnego badania służą do symulacji borowania, a w przypadku korony do wykonania odbudowy przed borowaniem zęba.
Szybkie i bezbolesne leczenie zębów
Robot dentysta nie jest jeszcze gotowy do masowej produkcji. Firma prezentuje na razie prototyp i pracuje nad ostateczną wersją urządzenia. Jest ono nadal w fazie rozwoju. Nie jest dostępne w sprzedaży w USA i nie ma zezwolenia amerykańskiego regulatora, Food and Drug Administration (FDA).
Jednak przedstawiciele Perceptive zapewniają, że robot jest bezpieczny i twierdzą, że ich technologia „zrewolucjonizuje stomatologię”. „Robotyczny dentysta został zaprojektowany i rygorystycznie przetestowany, aby zapewnić, że dentyści będą mogli bezpiecznie wykonywać zabiegi, nawet w warunkach, w których pacjent nie leży nieruchomo” – powiedział dr Edward Zuckerberg.
Pierwsza operacja została przeprowadzona w mieście Barranquilla w północnej Kolumbii.