Zapytał rządzących o plany dotyczące procesu uwłaszczenia działkowców. Odpowiedź nie pozostawia złudzeń

W okresie pandemii Rodzinne Ogródki Działkowe zyskały na popularności, co z kolei przełożyło się na wyższe ceny. Obecnie w Polsce istnieje prawie pięć tysięcy ogródków działkowych, z czego większość jest położona na terenach miast. Część właścicieli od lat wnosi o podjęcie kroków prowadzących do tego, żeby mogli stać się właścicielami gruntów, które dzierżawią. Teraz, w odpowiedzi na interpelację posła PiS, głos w tej sprawie zabrało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wiadomo też, co na ten temat sądzi Polski Związek Działkowców. Zdjęcie

Przyszłość ogródków działkowych. Ministerstwo zdradza plany /Krystian Dobuszyński /Reporter

Przyszłość ogródków działkowych. Ministerstwo zdradza plany /Krystian Dobuszyński /Reporter Reklama

Temat uwłaszczenia działkowców przewija się w polskiej polityce od dawna. Przykładowo, w 2013 r. Solidarna Polska proponowała, żeby użytkownicy działek otrzymali prawo do ich własności, jednak pomysł ten nie został zrealizowany. W ubiegłym roku weszła w życie ustawa likwidująca użytkowanie wieczyste, ale nie objęła gruntów, które są wykorzystywane do prowadzenia ogródków działkowych. W lutym poseł Sebastian Kaleta zapytał w interpelacji poselskiej, jakie plany ma rząd D. Tuska wobec ogródków działkowych.

Co z uwłaszczeniem działkowców? Jednoznaczna odpowiedź ministerstwa

W interpelacji skierowanej do ministra rozwoju i technologii poseł zapytał m.in. o to, czy rząd ma plany dotyczące procesu uwłaszczenia działkowców, a także, jakie kroki podejmuje rząd w celu zabezpieczenia interesów osób posiadających działki użytkowane na podstawie prawa użytkowania wieczystego. 

Reklama

Z odpowiedzi podpisanej przez wiceministra rozwoju Krzysztofa Kukuckiego dowiadujemy się, że „resort nie planuje podjęcia prac legislacyjnych zmierzających do uwłaszczenia użytkowników rodzinnych ogrodów działkowych„. 

– Idea rodzinnego ogrodnictwa działkowego przejawia się w zaspokajaniu socjalnych, wypoczynkowych i rekreacyjnych potrzeb społeczeństwa – zauważył wiceminister. 

Powołując się na założenia ustawy o ROD podkreślił, że ogrody działkowe „nie mogą być postrzegane jako grupa w pełni samodzielnych, indywidualnych nieruchomości służących realizowaniu potrzeb bytowych lub zarobkowych działkowców”. 

– Ustanowienie prawa do działki następuje na podstawie umowy dzierżawy działkowej. Ustawodawca (…) w sposób wystarczający zabezpieczył interesy działkowców dzierżawiących działki na gruntach oddanych stowarzyszeniom ogrodowym w użytkowanie wieczyste – czytamy w dalszej części odpowiedzi na interpelację.

Polski Związek Działkowców komentuje. Aktualne rozwiązania są dobre

Bartłomiej Piech, radca prawny Polskiego Związku Działkowców, podkreślił w rozmowie z money.pl, że obecne rozwiązania umożliwiają „prowadzenie upraw ogrodniczych na własne potrzeby i dostęp do rekreacji niezależnie od statusu majątkowego działkowców„. 

– Nie przez przypadek analogiczne rozwiązania stosowane są w całej Europie – powiedział, wskazując jako przykład m.in. Austrię, Niemcy czy Francję. 

Zauważył, że możliwość uwłaszczenia wprowadzono na Słowacji, co doprowadziło do „likwidacji większości ogrodów”. 

– Działki były skupowane i przekształcane na tereny inwestycyjne. Największym beneficjentem tego procesu nie byli oczywiście działkowcy. Za kilkusetmetrowe parcele otrzymywali jedynie ułamek wartości, jaką nieruchomość nabierała po scaleniu – powiedział B. Piech, którego słowa przytacza money.pl. 

Dodał, że „skomercjalizowanie obrotu działkami spowodowałoby, że działki stałyby się całkowicie niedostępne dla osób mniej zamożnych„.  

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 73: (Nie)widzialna ręka rynku. Spór trwa, kto ma rację? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *