Patodeweloperka trzyma się mocno. Rozporządzenie będzie opóźnione

Nowe prawo, które miało ograniczyć zjawisko tzw. patodeweloperki nie zacznie obowiązywać 1 kwietnia br. Resort rozwoju odsuwa w czasie wejście w życie odpowiedniego rozporządzenia i tłumaczy, że robi to na prośbę samorządów. Zdjęcie

Patodeweloperka to problem wielu krajów. Na zdj. blok w jednym z brytyjskich miast /123RF/PICSEL

Patodeweloperka to problem wielu krajów. Na zdj. blok w jednym z brytyjskich miast /123RF/PICSEL Reklama

Wejście w życie rozporządzenia ws. warunków, jakim mają odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zostanie opóźnione – poinformował wiceminister rozwoju i technologii Krzysztof Kukucki. Regulacja mająca przeciwdziałać zjawisku tzw. patodeweloperki miała obowiązywać od 1 kwietnia.

Ministerstwo rozwoju zastanawia się, jaki termin będzie „dobry” dla ukrócenia patodeweloperki

Minister Krzysztof Hetman przychylił się do apeli samorządów w tej sprawie i zdecydował, że to rozporządzenie nie wejdzie w życie 1 kwietnia 2024 r. – oświadczył Kukucki w czwartek w Sejmie, odpowiadając na pytania posłów. – Aktualnie ministerstwo analizuje, jaki będzie optymalny termin, aby wdrożyć te dobre przepisy, ale jednocześnie, żeby środowisko samorządowe było przekonane, że to jest optymalny moment – mówił Kukucki. – Na pewno to jest kwestia nie więcej niż kilku miesięcy – dodał wiceminister.

Reklama

Rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z 27 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zakłada m.in. zwiększenie do 5 metrów odległości budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji od granicy działki. Dotąd odległość ta wynosiła minimum 3 metry w przypadku ścian bez okien lub drzwi, a w przypadku ścian z oknami lub drzwiami – 4 metry.

Nowe rozporządzenia zakłada ograniczenia dla budowy budynków z lokalami udającymi mieszkania

Zgodnie z rozporządzeniem, lokal użytkowy w nowo projektowanych budynkach powinien mieć powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 m kw. Możliwe będzie wykonanie lokalu o mniejszej powierzchni pod warunkiem, że lokal znajduje się na pierwszej lub drugiej kondygnacji nadziemnej budynku i jest do niego bezpośredni dostęp z zewnątrz budynku.

Założono też wprowadzenie wymagania w zakresie odpowiednich przegród pomiędzy balkonami. Zgodnie z nową regulacją w budynku mieszkalnym wielorodzinnym w przypadku wykonania więcej niż jednego balkonu na jednej płycie balkonowej należy zastosować przegrodę o wysokości co najmniej 2,2 m oraz szerokość odpowiadającą co najmniej szerokości balkonu, a w przypadku gdy balkon ma szerokość równą lub większą niż 2 m – minimum 2 m. Przegroda powinna się też charakteryzować odpowiednią przepuszczalnością światła. Powinna ona wynosić minimalnie 30 proc., maksymalnie 50 proc., dzięki czemu taka przyciemniona przegroda da poczucie odizolowania od sąsiadów.

W stosunku do budynku mieszkalnego wielorodzinnego projektowane przepisy wprowadzają też m.in. obowiązek wykonania pomieszczenia gospodarczego o powierzchni min. 15 m kw., na potrzeby przechowywania np. rowerów.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Jak to jest z intuicją sprawiedliwościową? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *