Mini-Dubaj w Budapeszcie? Rząd Orbana podpisał niezwykłą umowę

Rząd Victora Orbana chce w Budapeszcie wybudować nową dzielnicę drapaczy chmur. Właśnie podpisano odpowiednią umowę z władzami Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Koszt sięgnie 5 mld euro, a media nową inwestycje już okrzyknęły mianem mini-Dubaju albo maxi-Dubaju. Zdjęcie

Węgrzy chcą w stolicy wybudować dzielnicę wieżowców. Na zdj. Budapeszt z wstęgą Dunaju /123RF/PICSEL

Węgrzy chcą w stolicy wybudować dzielnicę wieżowców. Na zdj. Budapeszt z wstęgą Dunaju /123RF/PICSEL Reklama

Władze Węgier i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) podpisały wartą 5 mld euro umowę na powstanie nowej dzielnicy drapaczy chmur w Budapeszcie – poinformował w środę minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

Nowa dzielnica powstanie na terenach poprzemysłowych

Szef węgierskiego MSZ podpisał umowę ze swoim odpowiednikiem z ZEA. – Nowa dzielnica powstanie wokół stacji kolejowej Rakosrendezo i otaczających ją opuszczonych terenów przemysłowych – powiedział Szijjarto.

Projekt, nazywany często „mini-Dubajem” albo „maxi-Dubajem”, ma być wykonany przez firmę deweloperską Eagle Hill, która ukończyła też dużą inwestycję w Belgradzie.

Reklama

Dzielnica w Budapeszcie ma składać się z kompleksu wieżowców, biurowców i luksusowych apartamentowców. Rząd Viktora Orbana ma zapewnić finansowanie na poziomie około 800 mln euro.

Być może w nowej dzielnicy powstanie najwyższy węgierski wieżowiec

Wcześniej węgierska prasa donosiła, że w ramach inwestycji może powstać wieżowiec o wysokości 220-240 metrów, najwyższy w Budapeszcie, ale informacje te nie zostały potwierdzone.

Stacja Rakosrendezo położona jest w północno-wschodniej części Budapesztu w sąsiedztwie placu Bohaterów, jednej z głównej atrakcji węgierskiej stolicy, oraz parku Varosliget.

Jak podkreśla węgierski „Forbes”, projekt nowej dzielnicy może zasadniczo zmienić krajobraz Budapesztu. „Panorama za placem Bohaterów zostanie rozbita przez kilka drapaczy chmur, jak na budapeszteńskie standardy” – pisze „Forbes”.

Węgierski rząd nie konsultował z mieszkańcami projektu dzielnicy drapaczy chmur

„Wygląda na to, że rząd nie skonsultował się z lokalnymi władzami ani mieszkańcami w sprawie projektu i forsuje go na siłę” – dodaje „Forbes”. Plan „nie spotkał się z jednogłośną aprobatą stolicy i okolicznych dzielnic, które w zamian domagają się miliardów euro na poprawę infrastruktury” – zauważa z kolei portal Telex.

Media informują, że w okolicy Rakosrendezo rozpoczęły się już przygotowania, a pracownicy państwowych kolei MAV, którzy zajmowali tam mieszkania służbowe, niekiedy świeżo przez nich wyremontowane, muszą opuścić je w ciągu 30 dni.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Koniec z zerowym VAT-em na żywność Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *