Kraków. Na dach Hotelu Forum po 22 latach wraca restauracja

Po 22 latach od zamknięcia, ożyje dach dawnego Hotelu Forum w Krakowie. Ponownie ma powstać tam restauracja. Inwestorem i pomysłodawcą projektu jest krakowska spółka FP Holding. W Urzędzie Miasta Krakowa złożono już komplet wniosków i dokumentów. Jeśli zostały one prawidłowo wypełnione, urząd nie będzie przeciwstawiał się realizacji pomysłu – informuje portal propertynews.pl. Zdjęcie

Restaurację na dachu dawnego hotelu Forum zamknięto 22 lata temu /Artur Barbarowski /East News

Restaurację na dachu dawnego hotelu Forum zamknięto 22 lata temu /Artur Barbarowski /East News Reklama

Krakowski Hotel Forum miał być największym, najnowocześniejszym i najbardziej luksusowym hotelem w mieście. Budowę siedmiokondygnacyjnego gmachu rozpoczęto w 1978 roku i zakończono po 10 latach. Oficjalne otwarcie nastąpiło 15 maja 1988 roku. 

Budynek wzniesiono w zakolu Wisły, na terenie dawnego stadionu klubu Garbarnia. Po 14 latach funkcjonowania, w listopadzie 2002 r., hotel został zamknięty. Przyczyną miały być wady konstrukcyjne, m.in. podmywanie fundamentów przez Wisłę. 

FP Holding stawia na restaurację

Od tamtej pory Forum nie pełni funkcji hotelu, a od dekady jest krakowskim centrum imprezowym. W obiekcie mieści się klub muzyczny dla 800 osób, przestrzeń eventowa, dwie sale koncertowe i scena plenerowa. Przed gmachem zaś od lat stoi diabelski młyn i wisi balon widokowy.

Reklama

Aktualnym inwestorem dawnego hotelu jest FP Holding specjalizujący się w gastronomii, głównie w restauracjach. Istniejąca od listopada 2023 r. krakowska spółka planuje przywrócić do działania restaurację usytuowaną niegdyś na dachu Forum. „Przed podjęciem decyzji została sprawdzona konstrukcja obiektu i zaakceptowana przez nadzór budowlany” – informuje portal propertynews.pl. 

Miasto daje zielone światło

Ze złożonego w Urzędzie Miasta wniosku dotyczącego warunków zabudowy i zagospodarowania terenu (WZiZT) wynika, że na ostatniej kondygnacji opustoszałego hotelu zostanie przeprowadzony remont i przebudowa. Między innymi w ścianie nośnej budynku zostaną wykute i powiększone otwory na drzwi. Ostatnie, brakujące we wniosku dokumenty uzupełniono 12 marca. „Jeśli dokumenty się zgodzą, to Urząd Miasta nie ma nic przeciwko powstaniu nowej restauracji w tym miejscu” – zapewnia propertynews.pl.

Jak donoszą krakowskie media, m.in. portal lovekrakow.pl, na dachu dawnego Forum powstanie restauracja, cocktail bar i przestrzeń dla miłośników cygar i whisky. „Będzie to prawdopodobnie jeden z najciekawszych cigar lounge w Europie” – zapewniają pomysłodawcy. Całość uzupełnić ma przeszklony taras wypełniony przez cały rok zielenią, z którego będzie można podziwiać nie tylko panoramę miasta, ale też Tatr.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Jak to jest z intuicją sprawiedliwościową? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *