Pfizer pozwał Polskę. Koncern żąda 6 mld zł za szczepionki

Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Koncern żąda zapłaty 6 mld zł za zamówione szczepionki, których nasz kraj nie odebrał – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Producent szczepionek twierdzi, że nie miał innego wyjścia, jak skierować sprawę na drogę sądową. W poniedziałek w Brukseli odbyło się pierwsze wstępne przesłuchanie w sprawie. Zdjęcie

Pfizer domaga się od Polski zapłaty 6 mld zł za zamówione szczepionki, których nasz kraj nie odebrał /AFP

Pfizer domaga się od Polski zapłaty 6 mld zł za zamówione szczepionki, których nasz kraj nie odebrał /AFP Reklama

Przed sądem I instancji w Brukseli odbyło się pierwsze wstępne przesłuchanie ws. niewywiązania się przez Polskę z umowy na szczepionki – podaje „DGP”. Pierwotnie było ono zaplanowane na grudzień ubiegłego roku, ale jak twierdzą informatorzy dziennika, zostało ono przesunięte ze względu na zmianę władzy w Polsce. Miało to dać czas nowemu rządowi Donalda Tuska, żeby przygotować właściwą strategię. 

Pfizer pozywał Polskę za nieodebrane szczepionki. Za nami pierwsza rozprawa

Pfizer domaga się od Polski zapłaty 6 mld zł za zamówione szczepionki w trakcie pandemii Covid-19. Sprawa dotyczy 60 mln dawek, które polski rząd zamówił, ale nigdy ich nie odebrał, ani za nie nie zapłacił, mimo obowiązującej umowy.

Reklama

W zeszłym roku ówczesny rząd Mateusza Morawieckiego, powołując się na „klauzulę siły wyższej”, poinformował Komisję Europejską (KE) i firmę Pfizer, że odmawia przyjmowania kolejnych szczepionek i zapłaty za zamówione.

Podobne rozprawy mają już za sobą inne europejskie kraje. Na celowniku koncernu znalazły się jeszcze Węgry, które pierwszą rozprawę miały w zeszłym roku, a także Rumunia. W przypadku Węgier nie wiadomo jeszcze, kiedy zostanie wyznaczony termin kolejnej. Cała procedura może trwać nawet dwa lata. Strony mają wtedy czas na przygotowanie wniosków i linii obrony. 

Zapasy szczepionek w polskich magazynach

Jak podawał dziennik „Fakt”, od początku Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19 do Polski dotarło 107 mln 707 tys. szczepionek, z czego tylko połowa miała zostać rozdysponowana do punktów szczepień

Rządowi udało się odsprzedać 14,7 mln sztuk szczepionek. Koszty miesięcznego przechowywania dawek mają sięgać nawet 774 tys. zł.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Prezydenci i premierzy” o inflacji. „Zgodnie z podręcznikiem, to trzeba by było poczekać” Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *