Pesa wjeżdża do Afryki. Pociąg popłynie statkiem z Hamburga do Ghany

Rząd Ghany rozpoczął realizację programu budowy prawie 4 tysięcy km nowych linii kolejowych o standardowym rozstawie szyn. Z afrykańskiego tortu uszczknie swoją część bydgoska Pesa, która właśnie zakończyła montaż pierwszego pociągu dla egzotycznego zleceniodawcy. Docelowo do Ghany ma trafić 12 zespołów trakcyjnych. Zdjęcie

Yaw Owusu, prezes Agencji Rozwoju Kolei Ghany, w pociągu prezentowanym na dworcu w Bydgoszczy, przeznaczonym dla tego afrykańskiego kraju /materiały prasowe

Yaw Owusu, prezes Agencji Rozwoju Kolei Ghany, w pociągu prezentowanym na dworcu w Bydgoszczy, przeznaczonym dla tego afrykańskiego kraju /materiały prasowe Reklama

Ghana rozpoczęła intensywny proces rozwoju infrastrukturę i buduje swoje własne kompetencje w kolejowych przewozach pasażerskich – informuje Pesa i dodaje, że wyprodukowane pojazdy będą obsługiwać ruch pasażerski na nowej linii kolejowej łączącej port morski Tema z portem rzecznym Mpakadan.

Pojazdy z nowej serii produkcyjnej Regio160 będą spełniały najnowsze europejskie normy emisji spalin i zostaną wyposażone w nowoczesne, ekologiczne silniki Stage V. Będą to pierwsze tak przyjazne środowisku naturalnemu pojazdy dostarczone do Afryki” – czytamy w komunikacie Pesy.

Reklama

Pociągi dla Afryki. Prezentacja na dworcu w Bydgoszczy

W prezentacji pierwszego pojazdu na bydgoskim Dworcu Głównym uczestniczyli m.in. Yaw Owusu, Sekretarz Stanu i Prezes Agencji Rozwoju Kolei Ghany, wiceminister Piotr Malepszak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Michał Koniuch, wicewojewoda kujawsko – pomorski oraz Przedstawiciele Zarządu Pesa i Kolei Ghany.

– Chciałbym podziękować zarówno za szybką realizację naszego zamówienia, jak i dzisiejszą uroczystość. Dostawa tych nowoczesnych pociągów to milowy krok w rozwoju kolei w Ghanie, który będzie miał ogromne znaczenie nie tylko dla sektora kolejowego, ale dla całości rozwoju kraju. Chcemy kontynuować współpracę naszych lokalnych firm z Pesa, to otwarcie na międzynarodową współpracę gospodarczą, które niesie z sobą wiele korzyści dla naszych obywateli – powiedział Yaw Owusu, Sekretarz Stanu i Prezes Agencji Rozwoju Kolei Ghany.

– Produkcja tych pojazdów to wyzwanie nie tylko ze względu na ekstremalnie krótki czas realizacji dostawy, ale przede wszystkim specyficzne warunki eksploatacyjne w jakich będą one jeździć. Dla PESA ta umowa to początek współpracy z Ghaną, która jest jednym z najbardziej obiecujących wschodzących rynków kolejowych w Afryce  – podkreśla Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz.

Po kilkunastu krajach Europy czas na Afrykę (…) Przedstawicielom kolei z Ghany gratuluję wyboru – jestem przekonany, że pasażerowie będą podróżować bezpiecznymi, komfortowymi pociągami- powiedział Michał Koniuch, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski, podkreślając znaczenie Pesy dla regionu.

Nowy pociąg popłynie do Ghany z Hamburga. Transport jest logistycznym wyzwaniem

Pierwszy, zaprezentowany na dworcu w Bydgoszczy pociąg przeznaczony dla afrykańskiego zleceniodawcy, popłynie do Ghany statkiem z portu w Hamburgu. Przedstawiciele Pesy nie ukrywają, że sam transport zespołów trakcyjnych do Afryki będzie logistycznym wyzwaniem.

– Po zakończeniu testów w lutym 2024, ten pojazd zostanie podzielony na dwa człony, przetransportowany na specjalnych lawetach do Hamburga, następnie statkiem dotrze do portu Tema w Ghanie. W marcu 2024 rozpoczniemy ostatnie jazdy testowe w warunkach eksploatacyjnych – poinformował Jan Bończyk, szef kolejowego rynku zagranicznego Pesa.

Pesa z powodzeniem zdobywa zagraniczne rynki

PESA, jako szósty na świecie producent pojazdów spalinowych, zaoferowała Kolejom w Ghanie najnowocześniejsze pojazdy eco-DMU z nowej platformy pojazdów regionalnych (odpowiadają potrzebom afrykańskich przewoźników, operujących przede wszystkim na liniach niezelektryfikowanych). Do tej pory PESA dostarczyła ponad 450 pojazdów DMU, którymi podróżują między innymi pasażerowie w Polsce, Niemczech, Czechach, Włoszech, na Litwie, Ukrainie i Białorusi. 

Pesa z powodzeniem zdobywa zagraniczne rynki. Ostatnio głośno było m.in. o kontrakcie na dostawę zespołów trakcyjnych do Rumunii.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Przestępcy, a nie więźniowie polityczni INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *